Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo?
Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva misionáře Andrese Lopeze.
Kouzlo záhadného města
Od konce druhé světové války do současnosti po ztraceném městě pátraly desítky profesionálně vybavených výprav. S vývojem moderních technologií mohli jejich členové spoléhat i na pomoc z vesmíru.
Na řadě satelitních snímků odlesněné Amazonie prý byly viditelné linie jakéhosi obrovského města.
Kouzlu záhady města Paititi a výprav realizovaných k jeho nalezení však podlehl kdysi i spisovatel Arthur Conan Doyle, pro kterého představovaly inspiraci při psaní knihy Ztracený svět.
Zatím jen legendou
Ačkoli byly při výpravách nalezeny fragmenty incké keramiky a další artefakty, žádné rozlehlé předkolumbovské sídlo objeveno nebylo. Ani družicová nápověda z vesmíru zatím efektivně nepomohla.
Slibné kamenné stavby připomínající zdi byly sice objeveny v roce 2007, nejedná se však pravděpodobně o pozůstatky Paititi, spíše je skloňována možnost jejich přírodního původu.
V roce 2016 se objevila senzační zpráva, že Paititi konečně nalezl francouzský výzkumník Vincent Pélissier. Zatím jsou k jeho informacím odborné kruhy skeptické.
Avšak, ani jistý Heinrich Schliemann to se starověkou Trójou neměl kdysi jednoduché, jak je všeobecně známo.