Historikové si lámali hlavu s tím, co možná v minulosti způsobilo prosperitu německého města Nördlingen. Archeologové pátrali v zemi.
To však nebyl ten správný úhel pohledu při řešení záhady solventnosti městečka, které je stále obklopené středověkými hradbami. Místo dívání se dolů, chtělo to pozvednout zrak nahoru, ke hvězdám!
Nördlingen je totiž spojený s fascinujícím příběhem dopadu velkého meteoritu, asteroidu, chcete-li. Tato událost se odehrála již hodně dávno. Vědci odhadují, že těleso zde dopadlo před nějakými patnácti miliony let.
Následky tohoto strašného nárazu si však trpělivě počkaly na lidské pokolení a umožnily mu snad i lokálně zbohatnout.
Rázové diamanty
Během dopadu asteroidu vznikly specifické, velmi drobné rázové diamanty. Odhaduje se, že jich byly desítky tisíc tun. Staly se součástí hornin v okolí. Převládal názor, že to byly mikroskopické diamanty, jež by lidé nedokázali zpeněžit.
Stále se prý nacházejí ve zdech tamních historických domů, u kterých byl použitý stavební materiál z blízkého okolí kráteru.
Nové studie však upozornily, že rázový diamant může mít i pro klenotníky zajímavou velikost. Příkladem je lonsdaleit neboli hexagonální diamant.
Bohatství z vesmíru
Co když srážka s asteroidem do okolí vymrštila nejen mikroskopické, ale i větší rázové diamanty? Ty by už nebyl problém zapojit do středověké ekonomiky.
Ostatně, s pádem asteroidu na území současného Bavorska by měl být spojený i výskyt takzvaných vltavínů-moldavitů. Ty se nacházejí na našem území a mírně zbohatnout se na nich dá stále.
Když takový občan Nördlingenu nalezl v okolí města pěkný diamant, děkoval nebesům za takové štěstí. A měl pravdu…