Kdysi lidé také nevěřili, že pahorek Hisarlik v Turecku je něčím výjimečným. Prozkoumat se jej vydal Heinrich Schliemann (1822-1890) se svazkem Homéra v podpaždí. Ejhle, našel Tróju! Ve východočeském Náchodě je lokalita zvaná Homolka. Četba jakého díla slibuje cestu k objevení tajemství tohoto místa?
Homolka je návrší nad nejstarší části města Náchoda. Tato oblast je spojena s legendou o prastarém hradu, který zde byl vybudován na ochranu důležité obchodní stezky. Pravdou je, že se jedná o strategickou lokalitu nedaleko současné česko-polské hranice.
Pravděpodobně tudy kdysi vedla i jedna z pobočných linií proslulé jantarové stezky spojující oblast Středomoří s Baltským mořem.
Středověký hrad i slovanské hradiště
Na vrchu Homolka lze stále rozpoznat rozpoznat půdorys dávného opevnění . Mělo být doplněno vysokým a mohutným obranným valem.
Je vysoce pravděpodobné, že se do těchto míst vydával často na procházku i jistý Jan Karel Hraše (1840-1907), pedagog, nadšený archeolog a spisovatel. Právě on vypracoval teorii, že v těchto místech byl kdysi postavený hrad a vyhloubeny tajné podzemní chodby.
Legenda o hradu ukrytém pod povrchem byla rozšířena i o domnělé slovanské hradiště, na jehož základech byla modernější fortifikace vybudována.
Pokud se tedy k tureckému Hisarliku vydal Schliemann vybavený výtiskem homérského eposu Illias, v Náchodě byly vždy pro hledače hradu Homolka nejlepším čtivem práce historika J. K. Hrašeho.
Vrchol kopce středem pozornosti
Zajímavé ovšem je, že se možná existence hradu Homolka připomíná i v dalších historických citacích a pověstech. Jeden z těchto zdrojů se váže ke skutečné historické postavě.
Byl jí Jan Kolda ze Žampachu (1407-1462), žoldnéř a lapka, který určitou dobu Náchod ovládal. Právě Kolda měl tajnou hradní chodbu v lokalitě Homolky využít v rámci jedné dramatické bojové akce.
Pověst o hradu Homolka i o rozsáhlém podzemí je v Náchodě stále živá i navzdory tomu, že v roce 1979 byl vrch Homolka podroben profesionálnímu archeologickému průzkumu. Středověký hrad ovšem nalezen nebyl.
Viditelný půdorys opevnění byl označen za dávný středověký lom. Jiné teorie v něm však vidí spíše pozůstatek fortifikace z takzvané sedmileté války (1756-1763).
Epilog
Východočeská „Trója“ stále skrývá tajemství. Možná už si někdo dal to správné novoroční předsevzetí, pod stromeček si napsal o lopatu a pravidelně usíná se svazkem J. K. Hrašeho na polštáři. Trója už byla objevena. Nyní je na řadě Homolka!