6. května 1937: Z neznámých příčin dochází k explozi na palubě vzducholodi Hindenburg a jejímu zřícení.
Domů     Záhada letu 19: Pětice bombardérů zmizela nad Bermudským trojúhelníkem!
Záhada letu 19: Pětice bombardérů zmizela nad Bermudským trojúhelníkem!
od 15.12.2022
3.0tis
Osud pětice bombardérů a jejich osádky zůstává nejasný, foto U.S. Navy / Creative Commons / Volné dílo
304
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Cvičný let pod vedením zkušeného pilota čítající pět bombardérů a 14 členů posádky, z nepochopitelných důvodů zmizí kdesi poblíž kdesi Bahamský ostrovů. Během rozsáhlého pátrání stejně záhadným způsobem mizí také jeden ze záchranných letounů.

Osud pětice bombardérů a jejich osádky zůstává nejasný, foto U.S. Navy / Creative Commons / Volné dílo Z cvičného letu se 14 letců nikdy nevrátilo, foto Lt. Comdr. Horace Bristol, U.S. Navy / Creative Commons / Volné dílo Zmizel i Mariner, který po ztracených bombardérech pátral, foto foto U.S. Navy / Creative Commons / Volné dílo

Z letecké námořní základny Fort Lauderdale na Floridě 5. prosince roku 1945 pár minut po druhé hodině odpolední startuje pět torpédových bombardérů Avenger.

Cvičný let se souhrnným označení let 19, který má prověřit navigační schopnosti mužstva během přeletu mořem, je veden zkušeným poručíkem námořnictva Spojených států a veteránem z 2. světové války Charlesem Carrollem Taylorem.

Taylor má nalétáno již asi 2500 hodin, většinou v letadlech tohoto typu, zatímco 13 dalších účastníků tréninku má na kontě celkem 300 letových hodin a 60 hodin v Avengeru. Jde o naprosto standardní let, u kterého nikdo neočekává jakékoliv komplikace.

Jenže během přeletu nad Bahamskými ostrovy se něco pokazí a záhadně zmizí nejen pětice bombardérů s celkem 14 muži na palubě, ale následně také jeden ze záchranných letounů nasazených do pátrání.

Zasáhly letouny tajemné síly nechvalně proslulého Bermudského trojúhelníku, uvnitř kterého se stroje pohybovaly?

Nevím, kde jsme

První polovina mise probíhá podle plánu. Atrapy bomb jsou shozeny na cvičné cíle a bombardéry se vydávají na druhou část své mise. Právě tehdy se začínají dít podivné věci.

Velitel letu Charles Taylor si stěžuje na nefunkční kompas a tvrdí, že všechna letadla letí špatným směrem.

Při zmateném bloumání nad ostrovy, kdy se piloti marně snaží zorientovat, zachytí rádiovou konverzaci osádky bombardérů další letadlo amerického námořnictva, které zrovna prolétá kolem. Jeho pilot, poručík Robert F. Cox, bloudícím letcům nabízí pomoc.

„Oba mé kompasy jsou mimo provoz a já se snažím najít Fort Lauderdale na Floridě. Jsem nad pevninou, ale ta je rozbitá.

Jsem si jistý, že jsem nad Keys (menší ostrovy Bahamského souostroví–pozn, red.), ale nevím, jak daleko,“ odpovídá vyděšený hlas Charlese Taylora.

Operátoři ve stále slábnoucím rádiovém spojení ještě zaslechnou, jak Taylor několikrát zmateně přikáže změnit směr a pak s vědomím toho, že bombardérům brzy dojde palivo, rezignovaně pronese mrazivá slova:

„Půjdeme všichni společně ke dnu.“ Může za zkázu letu chyba velitele, nebo nadpřirozené síly?

Z cvičného letu se 14 letců nikdy nevrátilo, foto Lt. Comdr. Horace Bristol, U.S. Navy / Creative Commons / Volné dílo
Z cvičného letu se 14 letců nikdy nevrátilo, foto Lt. Comdr. Horace Bristol, U.S. Navy / Creative Commons / Volné dílo

Bermudská záhada

Podle pozdějších oficiálních závěrů vyšetřování je za zmizení pětice letounů zodpovědný právě velitel letu Charles Taylor, neboť bombardéry ve zmatku navedl daleko na moře, kde se po spotřebování paliva zřítily.

Jenže celá řada dalších indicií nasvědčuje tomu, že se možná Taylor stal stejně jako jeho muži obětí temných sil Bermudského trojúhelníku, v němž beze stopy mizí dlouhá řada loď i letadel.

Poruchy navigačních přístrojů včetně kompasů a náhlá dezorientace patří mezi charakteristické jevy hojně zaznamenávané v oblasti mezi Floridou, Portorikem a Bermudami. V této oblasti se nachází také většina Bahamských ostrovů, kde se letci dostali do problémů.

Ve prospěch působení záhadných sil vypovídá také svědectví rádiových operátorů, kteří vzpomínají, že vysílání letu 19 na konci jejich komunikace vykazovalo podivné statické rušení, načež zcela utichlo.

I to má být jedním z častých projevů zdejších tajemných sil. Je skutečným viníkem zmizení bombardérů Bermudský trojúhelník?

Zmizel i Mariner, který po ztracených bombardérech pátral, foto foto U.S. Navy / Creative Commons / Volné dílo
Zmizel i Mariner, který po ztracených bombardérech pátral, foto foto U.S. Navy / Creative Commons / Volné dílo

Mizí i záchranáři

O možné nevině zkušeného pilota v čele letu 19 vypovídají také události odehrávající se těsně po jeho zmizení. Námořnictvo téměř okamžitě po přerušení rádiového spojení vysílá pátrací týmy, po letu 19 se však nedaří najít jedinou stopu.

A aby toho nebylo málo, při záchranné akci nevysvětlitelně zmizí také jeden z letounů nasazených do pátrání, PBM Mariner se 13člennou posádkou na palubě. Jako příčina tohoto zmizení je později uvedeno nepříznivé počasí a pravděpodobná exploze stroje.

Není ale zvláštní, že námořnictvo při pátrání po zmizelých letadlech prohledá téměř 5000 kilometrů čtverečních a přitom nenarazí na žádné trosky, žádnou palivovou skvrnu na hladině, ani těla celkem 27 pohřešovaných?

Záhada zmizení pětice bombardérů a Marineru, který se je vydala hledat, dodnes nebyla uspokojivě vysvětlena.

Foto: Creative Commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 6.5.2024 776
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukcemi, co mají dělat těsně před smrtí. Co se tady vlastně odehrálo? Sobotní odpoledne 20. srpna 1966 v brazilském Riu de Janeiro je téměř
od 5.5.2024 2.0tis
Krajina řek, zátopových oblastí a četných kanálů. To je Pádská nížina v severní Itálii. V současnosti je to rozvinutá zemědělská kulturní krajina. Kdoví, možná se tam ale v porostech topolů, vrb a olší ukrývá jeden pradávný utajený kryptid – had z města Spilamberto. Ve světě, kde je hodně témat opatřeno visačkou „globální“, stoupají v ceně záhady c
od 4.5.2024 2.8tis
Může blízkost tragické smrti vyvolat u své oběti chvíle jasnozřivosti a tušení blízkého konce? Při zkoumání řady případů jde člověku skutečně mráz po zádech z toho, jak přesné takové tušení může být. ENIGMA vám představí 11 příběhů slavných osobností, které si předpověděly vlastní smrt. 1. Nostr
od 3.5.2024 2.7tis
Existence proutkařů mnohé vědce dráždí. Zoufale se snaží odhalit klíč k jejich podivuhodným dovednostem, nebo dokonce popřít, že nějaké zvláštní nadání vůbec mají. Aby přišli proutkařské záhadě na kloub, podrobují takzvané telestéty nejrůznějším testům a experimentům. Pomůže jim to najít hledané odpovědi? Služeb takzvaných proutkařů využívají li
od 3.5.2024 3.3tis
V roce 1908 u ruské řeky Tunguzka dochází k explozi tisíckrát silnější než atomová bomba shozená na Hirošimu. Výbuch nebyl dosud objasněn. K jedné z největších sibiřských záhad se však váže ještě jiná. Tajemné kotle, které prý mohou být buď výsledkem výbuchu, nebo naopak jeho příčinou.   Prakticky neobydlená tajga v Tunguzsk
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby.
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský