V současnosti je Pfaueninsel – Paví ostrov oblíbeným výletním místem pro obyvatele Berlína. Minulost této lokality má však i velmi záhadné stránky popsané příběhem alchymisty Johanna Kunckela (1630-1703) a jeho „krvavého skla“.
Říční ostrov Pfaueninsel má rozlohu 67 hektarů. Původně se jmenoval Kaninchenwerder – Ostrov králíků, podle zdejší chovné stanice králíků, kterou zřídil kurfiřt Frederick William I. Braniborský.
V letech 1794-1797 zde byl pruským králem Fridrichem Vilémem II. postaven zámek sloužící jako elegantní šlechtické letní sídlo.
Rubínové sklo
Od roku 1685 buduje na ostrově sklářské provozy chemik a alchymista Johann Kunckel. Právě zde měl Kunckel objevit tajemství výroby „krvavého skla“. Jednalo se o velmi ceněné rubínové sklo. Dodejme, že rubínové sklo vzniká zabarvením pomocí chemických přísad.
Výsledná hmota je skutečně „krvavá“ a zahrnuje varianty odstínů od červeného po rudou. Vzácné rubínové sklo se používá především při výrobě dekorativních skleněných předmětů. Často je pro umocnění celkového dojmu zdobeno brusem, případně i zlatem a smaltem.
Černá magie
Ačkoli bylo působení Johanna Kunckela na Pavím ostrově relativně prozaické a jeho alchymistická dílna byla de facto experimentálním sklářským provozem, už jeho současníci se ostrovu vyhýbali.
Odrazovala je prý oblaka černého kouře, zápach chemikálií, tajemná zář sklářských pecí i samotná postava továrníka-alchymisty. Nelze se tak divit, že považovali Kunckela za čaroděje. Jemu se ovšem taková pověst velmi hodila.
Bylo to v zájmu uchránění výrobního tajemství rubínového skla. Současnost? Říká se, že duch alchymisty se stále po ostrově občas potuluje.
Prý zde kromě hledání sklářských inovací experimentoval i s praktikami černé magie. I proto se mu Pfaueninsel měl stát osudným. Svědkové jej popisují jako černou postavu se zářícíma červenýma očima.
Kunckelův přízrak se s německou přesností zjevuje zásadně až po půlnoci. Do té doby vás vyleká maximálně křik stejně vyplašených pávů…