Pravidelné vysílání televizní stanice Seven Network 3. ledna 2007 naruší bizarní incident. Místo původní zvukové stopy vysílaného dokumentu se šest minut v kuse ozývá mužský hlas opakující: „Ježíši Kriste, pomoz nám všem, Pane.“
Jak se zvuk do vysílání dostal zůstává nejasné. Stanice se totiž aktivně brání vyšetřování.
Kanadský dokumentární seriál Mayday, který se věnuje vyšetřování převážně leteckých katastrof, si na celém světě získal poměrně širokou diváckou základnu. Oblíbený je také v Austrálii, kde jej vysílá televizní stanice Seven Network.
Epizoda vysílaná 3. ledna 2007 se vzácně věnuje vlakovému neštěstí z února 1986, při němž v Kanadě zahynulo 23 lidí.
V průběhu vysílání ovšem dochází k poněkud mrazivému narušení audio signálu, kdy se místo původní zvukové stopy zřetelně ozve mužský hlas s americkým přízvukem volající:
„Ježíši Kriste, pomoz nám všem, Pane.“ Tato věta se během pořadu opakuje stále dokola po dobu celkem šesti minut, než se opět ozve původní zvuk seriálu, který následně pokračuje bez dalšího narušení. Jak se tato zvuková zpráva do vysílání dostala? A komu vyděšený hlas patří?
Podivné mlžení
Mluvčí společnosti Seven, která televizní stanici provozuje, následujícího dne popírá, že by šestiminutová smyčka se zlověstně znějícím výkřikem byla nějakým zvráceným žertem či dokonce dílem nějakých útočníků zvenčí, kterým se podařilo prolomit zabezpečení stanice.
Mluvčí dále prohlašuje, že opakovaná věta ve skutečnosti byla součástí původního vysílání a zněla: „Ježíši Kriste, jeden z Nazaretských.“ ačkoli mezi oběma větami není téměř žádná podobnost. Takové vysvětlení ale vyvolává ještě více otázek.
Jak by šestiminutová smyčka s touto větou mohla být původní součástí dokumentu? A proč se věta ani v nejmenším nepodobá tomu, co slyšeli diváci o den dříve?
Mrazivé vysvětlení
Následné vyšetřování nezávislých badatelů odhaluje, že inkriminovaná zvuková stopa ve skutečnosti pochází z videozáznamu zpravodajského vysílání o přepadení civilního nákladního automobilu ve válce v Iráku.
Zda se jednalo o úmyslné televizní pirátství, nebo o nějakou závadu či snad chybu zaměstnanců stanice. Nejasné také zůstává, proč se australská televize snažila mlžit a prohlašovala, že zpráva byla normální součástí dokumentu.
Snažila se svým prohlášením zakrýt, že ve skutečnosti došlo k útoku na vysílání? Nebo neříká pravdu jen proto, že skutečný původ autentické nahrávky je natolik znepokojivý, že by mohl některé diváky rozrušit?
Nelze vyloučit ani to, že se stanice snažila vyhnout hypotetickým sankcím. Jak se zvolání osádky přepadeného vozu v Iráku dostalo do dokumentu o havárii vlaku zůstane zřejmě navždy bez vysvětlení. A to především kvůli neochotě dané stanice cokoliv vyšetřovat.