3. května 1945: Ve svém letounu je sestřelen pilot James Huston, který se údajně v roce 1998 znovu narodí jako James Leininger.
Domů     Dílo neznámého tvora? Na dně Atlantiku se objevily záhadné díry
Dílo neznámého tvora? Na dně Atlantiku se objevily záhadné díry
od 19.1.2023
2.6tis
290
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Oceány jsou stále neprobádaným územím, které nás bude překvapovat.

Pod hladinou se patrně pořád ukrývají neznámé živočišné druhy i mnohé zvláštní útvary, o jejichž původu a významu můžeme jen spekulovat. Nově k nim přibyly tajemné díry na dně Atlantského oceánu. Co jsou zač?

Podivné díry na dně Atlantského oceánu. Díry objevila ponorka. Mohlo by nakonec jít o dílo člověka? Britský profesor Mike Elliott se dírám a jejich výskytu na dně Atlantiku podrobně věnoval. Rok 1997 a tajemný zvuk, který vyděsil vědce. Domnívali se, že pochází od zvířete.

Na palubě speciální průzkumné lodi amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOOA) panuje nezvyklé vzrušení. Právě dnes totiž startuje dlouho očekávaná expedice Voyage to the Ridge 2022, která má za úkol prozkoumat tzv. Středoatlantický hřbet.

Jde o podmořskou hranici tektonických desek, která je zároveň nejdelším horským hřbetem na světě táhnoucím se oceánem od Grónska až do jižního Atlantiku.

Expedice má za cíl zaplnit dosud značné mezery v mapování mořského dna se speciálním zaměřením na nejhlubší korálová a houbová společenstva. Málokdo však tuší, že to největší překvapení nebude nijak souviset s podmořským ekosystémem.

Když totiž dálkově ovládaná ponorka pošle v jednu chvíli vědcům snímek s podivnými dírami v mořském dně, je z toho velké pozdvižení.

Podivné díry na dně Atlantského oceánu.
Podivné díry na dně Atlantského oceánu.

Zarážející pravidelnost

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru občas svými příspěvky na Twitteru a dalších místech připomíná NASA. Záběry ze dna moří a oceánů  si ostatně občas nezadají se snímky z povrchů jiných planet, asteroidů a měsíců.

Když ale před časem tato instituce zveřejnila fotografii, kterou pořídila miniponorka v rámci zmíněné expedice, vyvolalo to živou diskusi.

Snímek totiž zachycuje zvláštní řadu děr vyhloubených přímo do písčitého mořského dna v hloubce kolem 2,7 kilometru pod hladinou. Na tom by ještě nebylo nic zas tak zvláštního, kdyby tyto díry nebyly uspořádané v téměř dokonale pravidelných intervalech.

Jsou opravdu umělého původu, jak věří mnoho vědců? Nebo nějak souvisí se zemětřeseními, ke kterým zde často dochází?

Díry objevila ponorka. Mohlo by nakonec jít o dílo člověka?
Díry objevila ponorka. Mohlo by nakonec jít o dílo člověka?

Udělalo to zvíře?

Na internetu se po zveřejnění fotografie okamžitě rozběhla diskuse o tom, co zvláštní otvory způsobilo.

Nejčastěji se lidé přiklánějí k tezi, že šlo o nějakého neznámého živočicha – možná o nějaký neurčitý druh hrabajícího červa, který v písku či štěrku čeká na své oběti.

Ostatně v přírodě tímto způsobem loví potravu třeba i u nás známý mravkolev. Třeba britský profesor Mike Elliott prohlásil, že je to možné – mnoho organismů podle něj narušuje sediment v pravidelných vzorcích.

„Někteří se zahrabávají horizontálně, třeba krtek, přičemž požírají organické látky v sedimentu, a pak se za nimi může tunel propadnout – to by dalo vzniknout pozorovanému vzoru,“ okomentoval úkaz. I on má ale pochybnosti.

Na místě by v takovém případě měly být vidět i kopečky vyvrženého písku či štěrku.

Britský profesor Mike Elliott se dírám a jejich výskytu na dně Atlantiku podrobně věnoval.
Britský profesor Mike Elliott se dírám a jejich výskytu na dně Atlantiku podrobně věnoval.

Dílo mimozemšťanů?

Ani samotná agentura však nemá v původu děr úplně jasno. „Otvory byly v této oblasti hlášeny už dříve, ale jejich původ zůstává záhadou.

I když vypadají téměř jako díry vytvořené člověkem, díky malým hromádkám sedimentu víme, že je vyhloubilo něco dosud neznámého,“ okomentovali obrázek její zástupci. Záhada tak stále trvá a teorií přibývá.

Někteří lidé se domnívají, že jde o díry v kusu potrubí či o plynové kapsy a ve hře jsou i odvážnější hypotézy. Třeba ta, že to po sobě zanechala dávná civilizace, která měla v dávnověku obývat toto – tehdy ještě nezaplavené – území.

Zmíněna byla i možnost, že je vše mimozemského původu. Řada lidí totiž věří, že právě na mořském dně se ukrývají mimozemská plavidla, nebo dokonce celé základny návštěvníků z vesmíru. Kdo bude mít nakonec pravdu?

Rok 1997 a tajemný zvuk, který vyděsil vědce. Domnívali se, že pochází od zvířete.
Rok 1997 a tajemný zvuk, který vyděsil vědce. Domnívali se, že pochází od zvířete.

Tajemný zvuk ze dna oceánů

Když v roce 1997 zachytili vědci z NOOA na svých přístrojích zvláštní zvuk, který vypadal, že pochází od zvířete dlouhého stovky metrů, zrodila se jedna velká oceánská záhada.

Té záhadě se dnes v odborných kruzích říká Bloop. Takovým slovem je označován zvuk vycházející z Tichého oceánu, který připomíná zvuky velryb – zvláštní klesající a stoupající tón. Podle badatelů však za ním velryby být nemohou.

Bloop, který se objevil v roce 1997 je nejslavnější, není však jediný. V dalších letech podobných zvuků přibývalo a dodnes není jasné, co za nimi stojí.

Někteří badatelé věří, že vznikají jako důsledek srážky ledových ker, jiní zase, že je vyluzuje neznámý tvor žijící v hlubinách. Nebo je to snad nějaký mimozemský signál?

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, pixabay.com, youtube.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.5.2024 1.6tis
Ve světě najdeme mnoho staveb, které provází pověst prokletého místa plného krve a nenávisti. Jenže pravdou je, že za nimi nemusíme za hranice. Nachází se totiž i u nás. Jedním z nich je i dům č. 11 v Otíně na Jihlavsku. V jeho historii najdeme mnoho strachu a utrpení. Podepsalo se to nějak na energii, která dům prostupuje? Moderní historie
od 30.4.2024 3.2tis
Když se vracela německá psychoterapeutka z práce, na dálnici zažila tragickou havárii, při které jí v náručí zemřel mladý muž. Žena krátce nato otěhotněla a narodil se jí syn. Když mu byly čtyři roky, řekl své matce, že on je tím mužem, který jí tehdy zemřel v náručí. Je něco takového možné? Tento zvláštní příběh se odehrál roku 1998 v německém městečku E
od 29.4.2024 2.4tis
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím obličeji svědčí o pořádném šoku.     Co je na krátké textové zprávě od manžela tak překvapující? K pochopení celého příhody je nutné zdůrazni
od 28.4.2024 3.1tis
Ruiny hradu Buben najdeme na Plzeňsku na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1349. Jeho původní název zněl Hrádek. Dnešní pojmenování získal po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. Vyděšený krajánek K této nevelké zřícenině se překvapivě váže celá řada pověstí. Jedna z nich vypráví
od 27.4.2024 3.0tis
Osidlování Severní Ameriky evropskými osadníky doprovází agresivní vytlačování původních obyvatel z jejich teritorií a nezřídka násilné konflikty. Indiánské kmeny se pak za prolitou krev svých druhů mstí mocnými kletbami. Jedna taková je prý zodpovědná za smrt sedmi prezidentů USA! V noci na 4. dubna 1841 půl hodiny po půlnoci umírá na zápal plic nově zvo
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
epochaplus.cz
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se