Obávali se jich už lidé ve starověku a pečlivě kvůli nim vybírali místo, kde si postaví dům. Takzvané dračí žíly, čili místa, kde ze země pramení škodlivá energie, dokážou prý způsobovat řadu vážných nemocí.
Protože ale nikdy nebyla s jistotou prokázána jejich existence, řada odborníků na ně prostě nevěří. Jde jen o báchorky našich předků?
Ve starověké Číně si lidé nechávali zjišťovat, kde mohou bez obav postavit svůj dům a kterým místům se raději vyhnout. Povolali si k tomu člověka, který dokázal v zemi odhalit místa, kde k povrchu vystupují takzvané dračí žíly.
Je prokázáno, že při stavbě domů byli podobným způsobem obezřetní i staří Egypťané či Řekové. Čeho se to vlastně obávali a je možné tuto záhadnou škodlivou energii nějak popsat?
Neviditelná síla
Problémem je, že energie proudící z dračích žil prý není snadno zaznamenatelná, a to ani pomocí moderních přístrojů. Ve starověku proto tento problém lidé řešili třeba tak, že danou parcelu nejprve obehnali plotem a rok na ní pásli svá zvířata.
Pak je zabili, aby zjistili, zda mají zdravá játra a vnitřnosti. Když byla zvířata zdravá, dům mohl být na vybraném místě postaven. Škodlivé zóny však pro zájemce hledali také předchůdci dnešních proutkařů a senzibilů.
Do moderního pátrání po původu těchto energií a hledání důkazů o jejich existenci se někteří vědci pustili až na začátku 20. století. V té době se také pro dračí žíly vžije nový název, začíná se mluvit o geopatogenních zónách. Na co vědci při svém bádání přišli?
Záření jako známka života?
S jedním z možných vysvětlení přišel ve 20. letech minulého století ruský inženýr Georges Lakhovsky (1869 – 1942). Ten zastával teorii, že veškeré živé buňky vyzařují elektromagnetické záření na určité frekvenci.
Pokud je tato frekvence narušena jiným zdrojem záření, může to podle Lakhovského narušit funkci i imunitu buněk. Aby své teorie prokázal, sestavil vynálezce speciální přístroj, který měl poškozené buňky vyladit zpět na správnou frekvenci.
Z jeho úhlu pohledu byly dračí žíly zdrojem záření o frekvenci, která narušovala lidské buňky.
Nebezpečí v hlubinách
V současné době jsou pak za příčiny vzniku geopatogenních zón považována místa tektonických poruch, zlomů podloží, puklin, dutin, oblasti, kde se setkávají v podloží ložiska různých druhů hornin či toky podzemní vody.
Důsledkem pak má být větší koncentrace škodlivých látek a těžkých kovů na povrchu. A jaký mají mít tyto zóny vliv na člověka? Patří mezi ně hlavně nespavost, vyčerpanost, poruchy koncentrace, oslabená imunita, migrény či bolesti páteře a kloubů.
V případě, že tyto zóny působí na člověka dlouhodobě, může se prý vystavit riziku srdečních a cévních onemocnění, cukrovky a také rakovinnému bujení. Je nutné si na ně proto dávat pozor?