Historické předválečné sídlo a bývalá plantáž údajně stojí na prastarém indiánském pohřebišti a navíc se tu odehrálo několik tragických událostí.
Možná to je důvodem, proč je stavení plné přízraků a záhadných jevů označováno za jeden z nejstrašidelnějších domů v Americe a možná i ve světě.
Sídlo v americkém městečku St. Francisville v Louisianě nechal v roce 1796 postavit úspěšný právník David Bradford (1762–1808). Po jeho smrti přechází správa plantáže do rukou právníkovy dcery a jejího manžela.
Sara Mathilda a Clarke Woodruff, který byl rovněž Bradfordovým studentem, než se stal jeho zetěm, spolu počnou dvě dcery a jednoho syna.
Právě Woodruffovi sehrávají důležitou roli v nejznámější legendě o Myrtové plantáži, v jejím centru ale stojí někdo jiný – mladá černošská otrokyně Chloe.
Podle různých verzí je Chloe Woodruffem nucena stát se jeho milenkou, podle dalších tajně naslouchala jeho obchodním hovorům, aby se naučila obchodním technikám. V obou případech je ale odhalena Woodruffem či jeho ženou a za trest je jí odříznuto jedno ucho.
To pak schovává pod zeleným turbanem. Přízračná černoška se zeleným turbanem se prý na plantáži zjevuje dodnes. Vrátil se její duch tam, kde prožila takové utrpení?
Uvězněné duše
Chloe se za tento krutý trest zřejmě rozhodne pomstít, protože rodině následně upeče koláč, do kterého přidá extrakt z prudce jedovatého oleandru. Koláč ale sní jen Sara a její dvě dcery. Všechny tři na otravu umírají.
Když se to ostatní otroci dozvědí, nechají Chloe pověsit a její tělo hodí do řeky Mississippi. Jenže celá věc má ještě dohru.
Bývá totiž zvykem, že když v domě někdo zemře, musí být všechna zrcadla zakryta, neboť v dřívějších dobách lidé věřili, že jsou jakousi branou do jiného světa. Jedno zrcadlo však zakryto nebylo, lze jen hádat, jestli záměrně či nedopatřením.
Vinou toho ale zůstaly duše mrtvé ženy a jejích dcer navždy uvězněné ve světě za zrcadlem. Má to ale háček. O otrokyni jménem Chloe, která kdy na plantáži pracovala, neexistuje jediný záznam. Je dokonce možné, že Woodruffovi žádné otroky ani neměli.
Sara Mathilda a jedna její dcera skutečně v letech 1823 a 1824 zemřely, nikoli však na otravu, nýbrž na žlutou zimnici. Naopak druhá dcera se prokazatelně ve zdraví dožila dospělosti. Tak jak to tedy bylo?
Přízraky v zrcadle
Není vyloučeno, že příběh o smrti ženy a její dcery je později záměrně dramatizován a upravován, aby posluchače řádně vyděsil. Jeho základ ale může být pravdivý. Sara Mathilda a její dcera skutečně zemřely.
Možná bylo zrcadlo v těchto okamžicích skutečně opomenuto. Mohlo ale do sebe vtáhnout duše zemřelých? Mnohá svědectví z plantáže, kde prokleté zrcadlo v pozlaceném zdobeném rámu visí dodnes, hovoří za vše.
Různé přízraky jsou prý vídány po celém domě, ale právě starožitné zrcadlo lovcům duchů poskytuje ty nejzajímavější materiály. Návštěvníci domu v něm vídají otisky dlaní, podivné znaky či dokonce postavy oblečené ve staromódním oblečení.
Pokud ale nejde o duchy otrávené matky a dvou dcer Woodrufových, neboť se prokázalo, že předčasně zemřela jen jedna z dcer, komu přízraky patří?
Mrtvých je víc
Pohlédneme-li do minulosti sídla, vyjde najevo, že přízraky skutečně nemusí patřit rodině Woodrufových. Lidí tu totiž zemřelo mnohem víc a je tedy skutečně možné, že nepravdivá legenda byla ke zjevením v zrcadle přiřazena až mnohem později.
V roce 1834 do sídla přichází plantážník Ruffin Grey Stirling (1795–1854) se svou ženou Mary Catherine Cobb (1813–1880) a dvěma dětmi. Žena průběžně porodí ještě 7 dalších potomků, ale osud rodiny je tragický.
Pět ze sedmi dětí narozených na plantáži umírá předčasně na tyfus. A ve stejný rok, když ze světa odejde majitel stavení Ruffin Grey Stirling, je v domě zabit i jeho nejstarší potomek, tehdy 23letý Lewis. Mohou přízraky v zrcadle patřit spíše této rodině?
Počet předčasných úmrtí spojovaných s plantáží tomu nasvědčuje. Poté, co vypukne občanská válka, se sídlo pokusí vyrabovat trojice vojáků. Ti krátce poté zemřou. A v roce 1871 je zavražděn další z majitelů stavby William Winter.
Tíží dům nějaké smrtelné prokletí? Možná smrt rozsévá právě ono prokleté zrcadlo!