Odtajněné dokumenty, které má EnigmaPlus.cz k dispozici, nabízejí nahlédnutí do experimentů s hypnózou odehrávajících se zejména v první polovině 50. let.
Uplatnění při nich nacházejí především psychiatři či psychologové a jako pokusné subjekty jim mnohdy slouží jejich vlastní pacienti.
Nechvalně známý projekt MK-ULTRA, v jehož rámci se americká zpravodajská služba CIA pokouší mnohdy za použití nelegálních metod o výzkum vymývání mozku a ovládání mysli, se nějaký čas věnoval rovněž studii hypnózy a jejích účinků.
Hypnóza je změněný stav vědomí v současnosti využívaný psychoterapeuty, jejichž klienti potřebují pomoci se zvládáním strachu, úzkosti, s nízkým sebevědomím, zlozvyky nebo s překonáním dřívějších traumat.
Hypnózu však provází i mnoho mýtů. Ještě dnes se mnoho lidí domnívá, že člověka v hypnóze může jeho terapeut zcela ovládat jako loutku nebo že si dotyčný po probuzení nebude nic pamatovat.
Těmto mýtům zřejmě podlehnou i spolupracovníci projektu, kteří se hypnózu pokusí proměnit ve spolehlivou špionážní a výslechovou techniku. Je ale hypnóza skutečně tak mocná?
Možnosti využití
Memorandum z 11. května roku 1953 nastiňuje pět probíhajících experimentů a plány výzkumu na následující rok. Jméno lékaře či střediska, které pokusy provádí, bylo z dokumentu odstraněno, náplň subprojektu je v něm ale detailně vylíčena.
„Obecný záměr projektu je provedení série pěti velkých pečlivě naplánovaných experimentů,” stojí v memorandu. „Po většinu roku probíhala vyšetřování a standardizace velké skupiny subjektů (přibližně 100).
Od nynějška do září by měl probíhat sběr informací z těchto projektů,” uvádí dokument dále.
Na dalších řádcích jsou jednotlivé experimenty rozepsány. Cílem prvního z nich je „hypnotické vyvolání úzkosti”. K čemu by ale hypnózou vyvolaná úzkost mohla být užitečná? CIA v ní zřejmě spatřuje potenciál účinného mučícího nástroje.
Ten by našel uplatnění zejména při výslechu. Na výslech či naopak získávání informací pomocí vlastních agentů se ostatně zaměřují i další experimenty.
Hledání superpaměti
Středem zájmu v dalších probíhajících i plánovaných experimentech je zejména vliv hypnózy na schopnost vstřebávání a přesné reprodukce informací.
Pokusné subjekty si v hypnóze mají zapamatovat složitou psanou látku nebo detaily různých komplexních objektů a tyto informaci následně s co největší přesností reprodukovat.
Takto trénovaný jedinec by se mohl prakticky stát špionážním nástrojem schopným spolehlivě předat vše, co uslyší či spatří. Experimenty rovněž zjišťují možnost ovlivnění výsledků detektoru lži pod vlivem hypnózy.
Jsou také testovány různé metody uvedení subjektu do hypnotického stavu. I zde pak dochází k využití různých drog, ale ani tentokrát se vědci nesetkávají s jednoznačným úspěchem.