Nechvalně známá hříšná města Sodoma a Gomora vytrvale balancují na hraně mýtu a reality. O věrohodnosti biblického příběhu pochybují dokonce i mnozí věřící.
Archeologické nálezy posledních let ovšem naznačují, že města zřejmě existovala a dramatické líčení jejich zániku zachycují skutečnou událost.
O městech, jež zachvátil hřích natolik, že byla Hospodinem i s veškerým obyvatelstvem zničena, se můžeme dočíst na různých místech Bible a v dalších starých spisech. O dvou zničených městech vypráví také Korán či mezopotámský epos Erra z 8. století př. n. l.
Přesto o jejich historicitě panují pochybnosti, neboť příběh jejich zániku je příliš katastrofický na to, aby byl pravdivý. Pochybnosti by mohl spolehlivě vyvrátit pouze nález dávno ztracených měst.
Jenže Bible k identifikaci měst či alespoň oblasti, kde jejich ruiny hledat, poskytuje jen velmi obecná vodítka. Zřejmé je, že obě města jsou velká, krásná a bohatá a stojí v plodné krajině poskytující ideální podmínky pro život.
Z různých zdrojů rovněž vyplývá, že mohla ležet v nížině řeky Jordánu, na východě Jordánska či na březích Mrtvého moře v dnešním Izraeli a k jejich zániku došlo v době zhruba 2000 let př. n. l.
Některé hypotézy nastiňují domněnku, že trosky měst nebyly dosud nalezeny, neboť se nyní nacházejí hluboko pod hladinou Mrtvého moře. Jsou tedy důkazy navždy ztraceny?
OHEŇ A SÍRA
K přesnější lokalizaci měst by mohlo přispět pochopení jejich zániku. Dokážeme-li identifikovat událost, při níž byla zničena, můžeme se pak zaměřit na jejich hledání v oblastech, kde by taková událost mohla před 4000 tisíci let nastat.
Kniha Genesis zkázu měst líčí takto: „A Hospodin dštil na Sodomu a Gomoru síru a oheň; bylo to od Hospodina z nebe.
Na města s celou okolní rovinou, se všemi obyvateli i se vším, co roste ze země, propadla zkáze.“ Epos Erra zase hovoří o větru zloby, který postupuje od Středozemního moře směrem na východ a hubí všechny živé bytosti.
Otráví lidi, zvířata, rostliny, půdu i zdroje pitné vody. Z tohoto popisu lze vyvodit, že došlo k nějakého druhu exploze či požáru a že popel, kouř či snad nebezpečné plyny unášené větrem páchaly škody i na dalších územích. Možná tedy došlo k sopečné erupci či snad pádu meteoritu.
NÁLEZ U MRTVÉHO MOŘE
Jedna z favorizovaných lokací se nachází na břehu Mrtvého moře, kde archeologové před lety objevili zbytky prastarého sídliště. Při bližším průzkumu nalezišť Bab edh-Dhra a Numera vychází najevo, že zdejší sídliště zničil požár.
Vědci na místě dokonce nacházejí i stopy síry! A geologům se podaří odhalit usazeniny materiálu, který se na povrch dostává při sopečné erupci.
Mozaiku o další zajímavou informaci doplňují harvardští vědci Harvey Weiss a Timothy Wieskel. Ti pro změnu zjišťují, že zhruba v roce 2024 př. n.
l., což je období, kdy měla být města zničena, dochází v dané oblasti k dlouhodobé změně podnebí, kterou zřejmě vyvolala nějaká náhlá událost. Mohla být změna způsobena výbuchem sopky? Vše by dávalo dokonalý smysl, má to ale háček. V daných místech se žádná sopka nenachází.
NAŠLI SODOMU U JORDÁNU?
Zprávy o možném objevení jednoho z dvojice hříšných měst přicházejí také z Jordánska, kde archeologové v roce 2015 na břehu řeky Jordán odkrývají naleziště Tall el-Hammam. Starověké město z období 1 540 a 3 500 př. n. l.
kdysi leželo na několika obchodních cestách a podle vědců odpovídá biblickém popisu Sodomy. Už v době objevení města archeologové předpokládají, že bylo opuštěno po nějaké přírodní katastrofě.
Tehdy pracují s domněnkou, že v oblasti zřejmě došlo k silnému zemětřesení. Skutečnost je však o poznání zajímavější. Při podrobnějším výzkumu totiž vychází najevo, že město zničil meteorit!
Svědčí o tom například roztavené horniny, na které musel působit obrovský tlak a žár přesahující 1500 °C. Kosmické těleso podle všeho explodovalo těsně nad zpustošeným městem, přičemž výbuch byl asi tisíckrát silnější než atomová bomba, která na konci 2. Světové války zasáhla Hirošimu.
To musela být událost obrovského významu a nebylo by proto překvapením, že se záznamy o ní objevují v písemnostech odlišných kultur. Byl to také onen oheň a síra padající z nebes, o nichž hovoří Bible?