V dávných dobách byla považována za magickou rostlinu – prý byla přidávána do nejrůznějších čarovných lektvarů nebo pokládána na podlahu do ložnice, protože údajně zvyšuje plodnost. A její léčivé účinky jsou podle bylinkářů téměř zázračné!
V dnešní době je známo asi 35 druhů přesliček, rozšířených prakticky po celém světě od tropického až po arktické pásmo, ale bezesporu nejznámější je přeslička rolní (Equisetum arvense L.). Jde o vytrvalou bylinu, která dorůstá výšky zhruba 10–70 centimetrů.
V Čechách roste v lesích, na polích, pastvinách i stinných svazích, ale je možné ji najít také na okrajích mokřin či potoků. „Účinnou částí rostliny je nať, která se sbírá od května do září.
Je však třeba dát pozor na záměnu s jinými druhy přesliček, které mohou být pro člověka jedovaté,“ varuje pražský bylinkář Jan Rudčenko (*1980). Sušení má probíhat co nejrychleji, nejlépe při teplotě do 40 °C.
Natrhanou nať je potřeba usušit skutečně důkladně, protože špatně usušené rostliny plesniví!
„Sušina by měla být zelená, bez zápachu a bez chuti, a skladuje se na stinném a suchém místě v dobře uzavřených nádobách,“ radí bylinkář.
Přeslička obsahuje mnoho účinných látek, například flavonoidy, třísloviny, minerální látky a organické kyseliny, hlavně velký podíl kyseliny křemičité, a další užitečné látky.
Sušenou přesličku je však třeba skladovat nejdéle rok, protože účinné látky postupně vyprchávají!
Prevence proti nádorům?
Přeslička je bylinkáři považována za zázračnou bylinu – používá se ve formě čaje, tinktury i kloktadla, uplatňuje se při léčivých obkladech a koupelích, ale také jako účinný inhalátor. Je známá jako diuretikum, takže podporuje vylučovací schopnost ledvin.
„Používá se jako čaj třeba při zánětech ledvin a močového měchýře, při léčbě močových či ledvinových kamínků, bolestivém močení či k proplachování při bakteriálních onemocněních močových cest,“ tvrdí Jan Rudčenko.
Přesličkový čaj má léčebné účinky rovněž při tuberkulóze, zánětu průdušek a astmatu, celkovém vysílení organismu, chrlení krve, zánětu kostní dřeně, žaludečních křečích, záchvatech žlučníku či jater a dalších chorobách.
„Při pravidelném pití jednoho šálku čaje denně pomáhá léčit revmatismus, dnu, a údajně dokáže zastavit růst zhoubných rakovinných nádorů a posílit prevenci proti jejich vzniku,“ upozorňuje bylinkář.
Přeslička se používá také jako kloktadlo při zánětech mandlí a dásní.
Je účinná jako přísada do koupelí při léčbě všech nemocí ledvin a močového měchýře, ve formě tinktury zabírá na nemoci plic a široké využití má rovněž ve formě obkladů – léčí třeba špatně se hojící rány, vředy, otoky, bércové vředy, vyrážky a staré zahnívající rány! No, není to zázračná bylinka?
Na co si dát pozor?
Pokud si chcete natrhat přesličku sami, dejte pozor na záměnu s jinými druhy této rostliny. Většina z nich totiž obsahuje toxické látky, jež jsou pro člověka i v malých dávkách jedovaté!
Nebezpečná je hlavně přeslička bahenní (Equisetum palustre), proto raději žádné rostliny netrhejte bez kapesního atlasu bylin!
Podobně jako u většiny ostatních bylinek se nedoporučuje dlouhodobé a nepřetržité užívání, protože může vyvolat nevolnost až lehkou otravu! Pozor by si měli dát i alergici, těhotné ženy a kojící matky.
Proto je vždy lepší se před začátkem užívání poradit s odborníkem – bylinkářem, lékařem či lékárníkem.