Představitelé ruského vládnoucího rodu Romanovců patří ve své době k nejbohatším panovníkům v Evropě. V roce 1917 ale dojde v jejich domově k revoluci, která má za následek totální rozvrat stávajících pořádků.
Radikální komunisté svrhnou cara Mikuláše II. Alexandroviče (1868–1918) a o rok později jej společně s jeho rodinou a nejbližším služebnictvem popraví. Kam se ale poděl jejich majetek?
Předpokládá se, že část majetku byla zkatalogizována a zaevidována, část skončila v rukách příznivců revoluce a část rodina panovníka někam ukryla.
Existují záznamy o tom, že na carův rozkaz bylo v letech 1914 až 1917 do Anglie dopraveno zlato v přepočtu téměř 95 milionů korun. V roce 1920 je navíc v jednom berlínském kanále nalezena mladá, asi dvacetiletá dívka, která nemá žádnou totožnost.
Dívka o sobě začne prohlašovat, že je zastřelenou princeznou Anastázií, a žádá navrácení svého „skutečného jména“. Kromě toho také vznáší nárok na milionové dědictví, které jí údajně zanechal její otec. Je prý uloženo v anglické bance a musí jí být okamžitě vydáno. Mluví pravdu?
Celá řada důkazů
Kromě výrazné podobnosti nalezené dívky s Anastázií údajně svědčí pro její důvěryhodnost také skutečnost, že někdy uvádí věci, na které by si prý mohla vzpomenout jen sama zavražděná princezna.
„Na základě informací z archivních dokumentů, svědectví z blízkého okolí carské rodiny, nebo na výpovědi lékařů, kteří Anderson léčili, je možné říct, že dívka byla označena za podvodnici příliš snadno.
Všichni výše zmínění lidé se totiž tenkrát shodovali, že je docela dobře možné, a dokonce i pravděpodobné, že právě ona je skutečně ztracenou ruskou princeznou,“ uvádí současný ruský historik Veniamin Alekseyev. Jednoznačně prokázáno to nicméně stále není.
Dívce se také nikdy nepodaří získat nic ze ztraceného majetku Romanovců. Právem, nebo neprávem?
Komu plynou úroky?
Část z obrovského majetku cara Mikuláše II. Alexandroviče je podle některých názorů uložena na zahraničních kontech. Kromě Anglie se hovoří také o Švýcarsku nebo Lichtenštejnsku.
Nicméně nejsou o tom k dispozici prakticky žádné doklady, a proto vše zůstává v rovině spekulací.
Část z bohatství byla podle některých informací navíc později rozdána v rámci dohody mezi Velkou Británií a Sovětským svazem o odškodnění britských občanů, kteří následkem revoluce z roku 1917 přišli o majetek. Byl snad poklad Romanovců rozdán? Nebo se skutečně nachází na zahraničních kontech a někomu z něj plynou úroky?