Mnohé události 20. století obklopuje tajemství. Patří mezi ně také útok Sovětské armády v dubnu 1970. Stála za ním obava z neznámých létajících těles?
Obyvatelé mongolské metropole Ulánbátaru nevěří svým očím! Z domů a jurt pozorují nad horizontem vzdálený a chvějící se žluto-oranžový jas! Jev svou intenzitou připomíná polární záři a trvá až do úsvitu.
Na noc z 27. na 28. dubna 1970 svědci asi nikdy nezapomenou. Z jakého důvodu? O přírodní fenomén totiž nejde – za vším údajně stojí vojenské letectvo komunistického Sovětského svazu!
V oblasti mongolského Choibaisanu (region u čínsko-mongolských hranic – pozn. red.) se tehdy odehrává scéna jako ze šíleného válečného filmu! Sovětské bombardéry tam opakovaně nalétávají nad téměř neobydlené území.
Na zem tam padají a vybuchují pumy, a to údajně i velmi silných a průrazných typů! Proč bylo možné jejich záři vidět v téměř 700 kilometrů vzdáleném mongolském městě? Nemohly být použity i jaderné zbraně? A opravdu tehdy šlo pouze o „nevinné“ vojenské cvičení?
Záhadné armádní manévry!
Již 26. dubna stejného roku zaznamenají moskevští dopisovatelé západních sdělovacích prostředků výjimečný jev. V Sovětském svazu je totiž vyhlášena nejvyšší bojová pohotovost u tří armádních divizí.
Železnice začíná na východ země převážet tanky, raketomety a obrněná vozidla. Po silnici pak na Sibiř proudí i kolony vojenských nákladních automobilů s pěšáky. Co se to děje?
Armádní manévry tehdy vyvolají obavy u mnoha osob – zejména z konkurenčního demokratického Západu! Nechystá se Sovětský svaz zaútočit na některou asijskou zemi? Na zvídavé otázky zahraničních novinářů se od Sovětů dostává uklidňující odpověď.
Část vojáků komunistické velmoci prý vyráží na pravidelné jarní cvičení. Jenže proč verzi o cvičení vůbec neodpovídá charakter následných událostí a jejich průběh?
Šlo o boj mezi komunistickými mocnostmi?
Neklid vypukne i na druhé straně hranic. Již 27. dubna 1970 dostává nejméně jedna čínská divize rozkaz k rychlému přesunu. Kam? Směrem k mongolským hranicím! Obávalo se vedení čínské armády útoku Sovětů?
Přestože je tehdejší Země středu pod vedením diktátora Mao Ce-Tunga (1893–1976) státem s podobným zřízením, vůči SSSR tam panuje nevraživost. Oprávněně? Vždyť té samé noci přelétávají sovětské letouny nad východním Mongolskem a cosi tam fotografují.
Proč nad východní částí této málo obydlené asijské země vzápětí vypukne letecké „peklo“? Ve vysílání jedné rozhlasové stanice v Hongkongu (tehdy území nezávislé na Číně – pozn. red.) se o týden později objeví podivná zpráva.
Nedávno prý došlo k bitvě ve východním Mongolsku! Sovětské bombardéry údajně shodily na čínskou podzemní základnu jaderné pumy a zcela ji zničily! Mohlo k tomu dojít, ačkoliv o tom média ostatních států mlčí? Nebo snad „mlží“? Ale proč to celé jaksi nedává smysl?
Zničili podzemní základnu mimozemšťanů?
Sovětské bombardování trvá méně než 12 hodin a čínská armáda do něj vůbec nezasáhne! První pěšáci a tankisti se do oblasti dostanou až okolo 1. května – jde opět o sovětské oddíly! A Číňané? Ti na místo bojů dorazí, až když je dávno po všem!
Také poloha údajné čínské základny na území jím nepřátelského Mongolska je poněkud nelogická! Že by tedy šlo o vojenské cvičení? Na to je prý celé bombardování až příliš silné! Jak to tedy je?
Německý spisovatel Hartwig Hausdorf (*1955) tvrdí, že v týdnech před incidentem se nad východní částí Sovětského svazu „rojí“ stovky UFO. Tato tělesa se prý mnohokrát snaží sestřelit sovětské letectvo. Ale proč marně?
Disponují snad UFO vyspělou technologií „turistů z hvězd“? Když prý experti ze sovětské vojenské rozvědky porovnají trasy UFO, zjistí, že se střetávají nad východním Mongolskem. Letecké snímkování zde pak údajně odhalí rozsáhlou podzemní základnu.
A ta je prý zcela zlikvidována pumami. Jen pohádka? Tuto verzi mají potvrdit i studenti z NDR, cestující roku 1970 po asijské zemi. Byla tedy roku 1970 v Mongolsku zničena obří skrýš neznámé civilizace, nebo šlo jen o varování Sovětů Číně?