Patří mezi nejvlivnější osobnosti světa. Scházejí se od roku 1954. A jejich jednání jsou přísně utajená! Jaké plány mají členové skupiny Bilderberg? Tisk a řadoví občané se to zřejmě nikdy nedozví.
Nepovolaným osobám totiž brání ve vstupu na konferenci bezpečnostní agentury a policisté. Jaké informace navzdory tomu unikly?
Bilderberg je označení pro uzavřenou konferenci, která se koná každý rok na různých místech planety a na niž je vždy pozváno 120 až 150 významných osobností z Evropy a Ameriky.
Jde především o zástupce průmyslu, financí, politiky, vzdělávacího systému a sdělovacích prostředků. O čem na těchto setkáních jednají?
Kdo chystá světovládu?
Vůbec první setkání tajemné skupiny se koná v roce 1954 v nizozemském hotelu Bilderberg (od něj se odvozuje název celého spolku – pozn. red.). Oficiálně jde jen o sérii vzdělávacích přednášek a pár neformálních rozhovorů.
Již v té době se ale spekuluje, že na setkání se rozhoduje o osudu celého lidstva. Každý z účastníků konference prý vždy dostane pokyny, co má ve svém oboru v nadcházejících měsících prosazovat. Takto se má tiše vytvářet světovláda!
Na paty celé skupině začíná šlapat v Litvě narozený badatel Daniel Estulin (*1966):
„Její členové si nepřejí, aby si obyčejní lidé z celého světa uvědomili, co plánují pro budoucnost světa – jednotnou světovou vládu, jednotný globální světový trh hlídaný jednotnou světovou armádou a finančně regulovaný jedinou ‚Světovou bankou‘ používající jednotnou světovou měnu.“
Je situace kritická?
Podle některých badatelů je cílem Bilderbergu nejen ovládání světových událostí, ale také snižování lidské populace. To se má dít prostřednictvím chemtrails či vývoje umělých nemocí. Je to už příliš velká spekulace?
A proč by vůbec ke snižování lidské populace mělo docházet? Názory na to se různí. Část badatelů je přesvědčena, že jsou v současné době značně omezeny přírodní zdroje, které nemohou vystačit pro všechny lidi.
Jiní badatelé si zase myslí, že menší množství lidí se bude Bilderbergu lépe ovládat. Skutečně je situace takto kritická? Před několika lety vystoupil belgický politik a vysoký představitel Bilderbergu Étienne Davignon (*1932) s tímto prohlášením:
„Prostě si myslím, že lidé, kteří mají vliv, mají zájem mluvit s jinými lidmi s vlivem na fóru, které jim umožňuje hovořit volně a zkoumat rozdíly v názorech bez kritiky a veřejné debaty o jejich postojích.“ I další hlasy uklidňují veřejnost s tím, že konspiračním teoriím nelze věřit. Jak to tedy je?
Konečně větší otevřenost?
V poslední době skupina Bilderberg prochází dramatickou proměnou. Již nějakou dobu má zřízenou vlastní internetovou stránku se jmény takřka všech pozvaných účastníků.
Obsah jednání je sice i nadále utajený, ale na internetu jsou zveřejňovány alespoň tematické okruhy.
Například na setkání v roce 2019 ve švýcarském hotelu Montreux Palace u Ženevského jezera se měl probírat „brexit“, „budoucnost kapitalismu“, „klimatická změna a udržitelnost“, „význam vesmíru“ či „etika umělé inteligence“.
Ozývají se ale i názory, že větší otevřenost ve skutečnosti není pozitivní zprávou. Pozice Bilderbergu je prý možná již tak silná, že pro členy není nutné se nadále skrývat.
Lze tomu věřit, nebo mají pravdu skeptické hlasy, které označují konspirační teorie o Bilderbergu za absurdní? A jakých dalších