Je známo, že když hvězdy podobné našemu Slunci dojdou až na konec své vesmírné pouti, čeká je velkolepý zánik. Zmenší se, pak zase zvětší a jejich následná exploze ozáří celou galaxii.
To možná brzy čeká Betelgeuse, hvězdu v mystickém souhvězdí Orion vzdálenou 427 světelných let od Země. Stále se k ní však váže mnoho otázek. Stihneme je zodpovědět, než hvězda zanikne?
Hvězda Betelgeuse je druhou nejjasnější hvězdou v souhvězdí Orionu a její chování naznačuje, že umírá. Za posledních 23 let se zmenšila o 15 procent. To je jedním z neklamných důkazů, že došla na konec své životnosti.
Přestože se jí astronomové intenzivně věnují, nedokáží se shodnout ani na základních informacích. Jisté je jen to, že člověk byl načervenalou hvězdou fascinován už před tisíci let.
Stavby a historické artefakty totiž často odrážejí postavení hvězd právě v Orionu. Toto souhvězdí je také motivem mnoha legend. Proč tomu tak je? Možná je na čase to zjistit!
Hvězda plná záhad
Betelgeuse totiž brzy zmizí z noční oblohy, změní se tvář Orionu a vědci se možná budou smiřovat s tím, že některé otázky zůstanou nezodpovězeny. Například to, jak dlouho už je tzv. rudým obrem, tedy hvězdou v poslední fázi svého vývoje.
Přestože odhady astronomů tvrdí, že se v rudého obra změnila už před mnoha tisíci let, zápisky čínských vědců z prvního století př. n. l. ji popisují jako bílou, což neodpovídá. O červené barvě hovoří až zprávy z období o 200 let později.
Je chyba v překladu čínských spisů, nebo v měření vědců? Dlouhá léta se navíc má za to, že je od Země vzdálená 427 světelných let. Nová data ale poukazují až na 650 světelných let. Další chyba v měření?
A aby toho nebylo málo, v okolí hvězdy se nedávno objevilo několik útvarů, o nichž astronomové netuší, kde se vzaly a co jsou zač. Může jít o oblaka hmoty, která hvězda odvrhuje v poslední fázi života. Jenže jsou mnohem hmotnější a chladnější, než se očekávalo. „Nyní musíme přijít na to, proč a jak se to děje,“ shodují se astronomové.
Zanikne i Země?
Může jít také o předzvěst tzv. šokové vlny, která je bezprostředně poté následována explozí. Pokud by k tomu došlo v případě Betelgeuse, budeme zřejmě pozorovat jednu z nejdramatištějších a nejvelkolepějších událostí na obloze.
Zaniklá hvězda bude v podobě supernovy zářit na denní i noční obloze po dobu několika týdnů až měsíců. Její enormní rozměry a relativní blízkost ale vzbuzují řadu obav. Podle extrémních teorií dokonce hrozí zánik Země.
Astronomové jsou si jistí, že Zemi její smrtící paprsky nedosáhnou. Jenže jejich znalosti hvězdy nejsou příliš přesvědčivé. Může tedy Betelgeuse nějak ovlivnit život na Zemi, nebo jen přichystá velkolepou hvězdnou show? A kdy k tomu dojde?