Americký projekt SETI, jehož hlavním účelem je pátrání po mimozemské inteligenci, je jednou z nejdéle fungujících iniciativ zaměřených na zkoumání vesmíru. Bezesporu tím nejvýraznějším, co se v rámci něj podařilo, bylo zachycení tzv. Wow signálu.
Od té chvíle už uplynulo přes 44 let. Jsme po té době blíže k odpovědi na otázku, odkud k nám přišel?
Ústřední postavou jednoho z největších a nejtajemnějších objevů na poli vesmírných signálů se stává americký radioastronom Jerry R. Ehrman. Je to právě on, kdo ve své kanceláři radioteleskopu The Big Ear v americkém Ohiu zkoumá v srpnu 1977 zachycená data.
Když se v jednu chvíli před jeho očima objeví zvláštní číselná kombinace, červenou propiskou ji zakroužkuje a připíše slovo Wow! Rodí se legendární komentář záhady, kterou se budou vážně zabývat badatelé i o téměř půl století později.
Už po pár letech je přitom jasné, že astronomovi, pracujícímu pod hlavičkou projektu SETI, se povedlo něco nevídaného.
„Protože všechny možnosti pozemského původu signálu byly vyloučeny nebo se zdají nepravděpodobné, a protože mimozemský původ vyloučen nebyl, musím z toho vyvodit, že mimozemská inteligence mohla vyslat volání, které jsme zachytili jako Wow signál,“ prohlásil po analýze signálu sám Ehrman. Co na jeho odvážná slova říkají badatelé dnes?
Blíží se k nám?
Desítky let už probíhá zkoumání legendárního Wow signálu. Desítky let, během kterých ho studovalo velké množství expertů z celého světa. Navzdory tomu se zatím nikomu nepodařilo zjistit, co v tajemném vzkazu stojí a zda je přírodního nebo umělého původu.
Ostatně přetrvávají i pochybnosti, zda antény observatoře nezachytily jen nějaký odražený signál ze Země. S tím ovšem nesouhlasí nejen sám Ehma, ale i řada dalších astronomů, kteří signál zkoumali.
Podle nich porovnávání s údaji z jiných antén jasně ukázalo, že signál pochází z oblasti někde v souhvězdí Střelce a že byl odeslán nejméně 200 let předtím, než doputoval na Zemi. Teorií o tom, co se za ním skrývá, tak postupně přibývá.
Je stále ve hře i možnost, že za ním stojí nějaká vyspělá mimozemská civilizace?
Odpověď možná nedostanou
Během těch desítek let se na oblast, ze které signál téměř jistě pochází, zaměřily několikrát pozemské teleskopy, a to nejen v rámci projektu SETI. Jenže navzdory nejrůznějším zachy-ceným signálům se ten s označením Wow stále nepodařilo objasnit.
Spekulace o tom, že za ním stojí mimozemšťané, tak pokračují. V roce 2012 byla směrem ke zdroji signálu dokonce vyslána odpověď v podobě deseti tisíc tweetů.
To okomentoval i známý americký fyzik Stephen Hawking (1942–2018), podle kterého se reakce nemusíme dočkat ani v případě, že je původcem opravdu nějaká mimozemská civilizace. „Trvalo 200 let, než k nám doletěl. Naše odpověď by trvala stejně tak dlouho.
Možná už tam není nikdo, koho bychom zastihli,“ pro-hlásil. Jenže vedle názorů, že jsou za vším mimozemšťané, přibývá i těch, podle kterých má Wow signál mnohem obyčejnější původ.
Našel domovskou hvězdu?
Například v roce 2017 přišel americký astronom Antonio Paris z floridského Centra planetární vědy s tvrzením, že původcem nebyli žádní zelení mužíčci, ale dvojice dosud nezjištěných komet pohybujících se v době zachycení signálu v naší Sluneční soustavě.
Když se v roce 2016 vrátily, Paris se na ně zaměřil a našel signál na stejné frekvenci. Jenže proti jeho závěrům se ozvala řada badatelů.
Ti poukazují na nedostatek důkazů a třeba i na fakt, že pokud by za vším skutečně byla kometa, měl by být signál zachycen opakovaně. To se ale nestalo. Vůbec poslední velká zpráva ohledně zkoumání Wow signálu se objevila loni v listopadu.
Amatérský astronom Alberto Caballero údajně objevil hvězdu, ze které k nám mohl signál doputovat. Ani jeho závěry se však zatím nepodařilo potvrdit a záhada tak zůstává nerozluštěna. Vnesou do ní víc světla až nové technologie na průzkum hlubokého vesmíru?