Inuité, původní obyvatelé arktických oblastí Severní Ameriky a Grónska, odpradávna věří, že barevná světa přicházejí z říše mrtvých a z jejich chování lze vyčíst různá znamení.
Neobyčejně silná nebo netradičně zbarvená polární záře prý již několikrát ohlásila významné události, které ovlivnily celý svět.
Čas od času dojde na Slunci k erupci, která do vesmíru vyvrhne mrak slunečního větru. Pokud je vítr vržen směrem k Zemi, odrazí ho naše magnetické pole zpět do kosmu.
Malá část větru je ale polem zachycena a vedena ve spirále k magnetickým pólům Země, kde pak při interakci s atmosférou vznikají působivé světelné jevy. Takto o polární záři hovoří věda.
Kultury, které se kdysi ve světle polární záře zrodily, však mají vlastní vysvětlení. Rychlé střídání barev záře prý znamená, že se mrtví snaží navázat kontakt se svými žijícími blízkými.
Inuité v tomto případě vykonávají různé rituály, při nichž se zpívá a tančí, aby se duše zemřelých uklidnily.
Naopak ugrofinští domorodci Sámové v době, kdy je na obloze polární záře viditelná, ani nedutají a snaží se zůstávat v bezpečí domova, dokud zase nezmizí. Čím v nich nebeská světla budí takový strach?
Záře přináší smrt
Sámové podobně jako Inuité považují záři za duše mrtvých. Na rozdíl od amerických domorodců však Laponci věří, že by se o záři nemělo ani mluvit, natož ji jakkoliv škádlit například máváním, hvízdáním či zpěvem.
Tím prý na sebe člověk upoutá pozornost světel, která mohou sestoupit z nebe a useknout mu hlavu! Ještě dnes mnoho Sámů raději zůstává před září ukryta doma. Všechny severské kultury však mají jedno společné.
Pečlivě také sledují barvu a intenzitu záře neboť z ní prý lze vyčíst některé budoucí události. Pokud je záře intenzivní a viditelná i v oblastech, kde se za normálních okolnostech nevyskytuje, je to zlé znamení.
Zejména v případě, kdy v jejím zabarvení převažuje červená. Taková polární záře je prý předzvěstí, že na Zemi bude v bojích umírat mnoho obětí.
Krev na nebi i zemi
Že možná nejde jen o pověsti, se ukáže v roce 1789. Na květnové noční obloze se toho roku objeví rudá polární záře, kterou spatří i obyvatelé Anglie a Skotska.
Jen o pár týdnů později vypukne Velká francouzská revoluce znamenající pád tamní monarchie a absolutismu. Spolu s ní začíná také krvavé pronásledování katolíků a zastanců starého režimu. O necelých sto let později se rudá polární záře do Evropy vrátí. Pozorována je v letech 1870 a 1871, kdy v Evropě zuří prusko-francouzská válka.
Vůbec nejčastěji je ale zmiňovaná neobvyklá polární záře pozorovaná v noci z 25. na 26. ledna roku 1938. Světelné jevy způsobené geomagnetickou bouří Fátima byly naprosto jedinečné. Záře je viditelná i tam, kde by to člověka zřejmě ani nenapadlo.
Pozorují ji například v americké Kalifornii a také snad v celé Evropě, dokonce i v Itálii nebo Portugalsku. V Nizozemsku je navzdory pověrám událost oslavována jako příznivé znamení.
O pět dnů později totiž na svět přichází princezna a také pozdější královna země Beatrix Nizozemská (*1938). Že by tentokrát záře ohlašovala pozitivní událost? Následující měsíce ukáží, že se Nizozemci mýlili.
Neklid v Evropě
Situace v Evropě se tou dobou postupně mění a vztahy se napínají. V září je podepsána Mnichovská dohoda o postoupení pohraničních oblastí Československa Německu. Zanedlouho poté do Sudet vtrhnou německá vojska.
V listopadu se v Německu, Sudetech a Rakousku odehrává protižidovský pogrom známý též jako Křišťálová noc. Stále se stupňující agrese německých nacistů nakonec vyústí v 2. světovou válku.
Právě polární záře z ledna 1938 je nejrozšířenějším příkladem nebeských znamení blížící se války.
Nejde ale jen o války vznikající na území Evropy.
Ze zápisů v denících řady tehdejších vojáků se dozvídáme, že mimořádná polární záře provází také americkou občanskou válku a noční nebe ozáří zejména před krvavou bitvou u Fredericksburgu v roce 1862. Je možné, že rudé zbarvení polární záře, která se rozlévá po obloze až do míst, kam běžně nedosáhne, je skutečným varováním před krví, jež bude brzy prolita na zemi?
Sluší se podotknout, že ne vždy je mimořádná polární záře následovaná válkou. Například v březnu roku 2015 byla polární záře tak silná, že byla viditelná i v Česku. Velký ozbrojený konflikt ovšem neodstartoval.