Bádáním v kontextu barva versus lidé se zabývali již němečtí literáti Schiller a Goethe. Vytvořili dokonce barevnou škálu, která měla odpovídat nejen lidským povahovým vlastnostem, ale i povoláním. Opravdu nás barvy tak široce ovlivňují?
Vědci tvrdí, že vnímání barev je u všech lidí v podstatě stejné a nemá na něj vliv například příslušnost ke konkrétní rase. Rovněž tak není podstatné, když nějakou barvu vnímá muž, nebo žena.
Takové univerzálnosti se snaží využít například pracovníci marketingu, pro které jsme především zákazníci…
Barvy a národy světa
Přesto však v různých kulturách byly přisuzovány stejným barvám rozdílné významy. V Číně a Indii byla obvykle bílá barva symbolem smutku, v Evropě bychom asi většinou sáhli po černé. Barva radosti? Pro Peršany a mnohé další národy to byla vždy červená.
Vnímání odstínů barev má rovněž svoje rozdíly určené lokalitou, kde dotyčný žije. Co takový Eskymák? S jakou barvou se asi potká nejčastěji? Hádáte správně, je to bílá.
Pro nás je sníh bílý, ale Eskymák má na výběr hned sedm výrazů pro pojmenování aktuálního odstínu sněhové pokrývky.
Nevědomé vnímání barev
Jak nás barvy ovlivňují, aniž o tom víme? Vezměme si červenou a bude to cosi ve smyslu tvrzení, že je to „červený hadr na býka“, byť tato zvířata jsou barvoslepá a červená barva je jim takříkajíc fuk.
Pro člověka i řadu dalších živočichů schopných vnímat barvy, je však červená barva značně stimulující.
Zrychluje srdeční tep, zvyšuje krevní tlak, zlepšuje vyplavování adrenalinu do krevního oběhu. Jestliže vás rozruší pohled na červenou a chcete se dát „do klidu“, najděte si něco modrého… Tato barva by vás naopak měl uklidnit. Indové dokonce věří, že modrá barva je barva nebes a přináší štěstí.