Celý svět byl v roce 2012 šokován masovou vraždou nevinných návštěvníků kina, kteří se přišli podívat na nejnovější film o Batmanovi. Za čin je následně na doživotí odsouzen údajně osamělý střelec James Holmes. Případ však dodnes provázejí nejasnosti.
Pochybuje se například o skutečném počtu útočníků či o tom, zda vůbec Holmes střílel.
Během půlnočního promítání filmu Temný rytíř povstal v noci na 20. července 2012 do kinosálu ve městě Aurora v americkém státě Colorado vstupuje po zuby ozbrojený James Holmes (*1987), hodí dovnitř dva granáty se slzným plynem a spustí palbu.
Nepochopitelný útok si vyžádá 12 obětí ve věku 6 až 51 let, 70 dalších diváků je zraněno. Holmes je později označován za duševně nemocného osamělého střelce, který byl už deset let posedlý touhou zabíjet. Nezdar v osobním životě přispěl k tomu, že se své tužby rozhodl uskutečnit.
Ovšem první okamžiky z místa činu vyprávějí poněkud odlišný příběh. Zpočátku vše nasvědčuje tomu, že šlo o koordinovaný útok a střelců bylo víc!
Svědkové bezprostředně po střelbě zasahujícím policistům tvrdí, že granáty se slzným plynem přilétly ze dvou směrů a že jeden z útočníků byl v sále už od začátku promítání, zatímco druhý dorazil až během něj.
Z výslechů přeživších navíc vyplývají dva různé popisy střelce a také důkazy zajištěné na parkovišti hovoří o přítomnosti další osoby. Jak je možné, že před soudem stanul jen jeden útočník a po dalším nikdo ani nepátrá?
TEN DRUHÝ
Sám Holmes je po střelbě zadržen u svého auta na parkovišti před kinem. Neklade odpor a tvrdí, že střílel sám. Už tady se ale informace rozcházejí.
Další svědkové totiž tvrdí, že Holmes seděl zamčený uvnitř auta, na obličeji měl plynovou masku a byl pod silným vlivem léků či drog.
V blízkém okolí kina je nalezena ještě další plynová maska a kusy taktického vybavení, které musel kdosi při útěku z místa odhodit. Policie tedy ještě nějakou dobu pokračuje v pátrání po komplici.
„Podezřelý tvrdí, že byl sám, ale od svědků tady dostávám protichůdné popisy pachatele,“ hlásí do rádia jeden z policistů. Ještě více než hodinu po zadržení Holmese policisté pátrají po nejméně jednom dalším podezřelým.
Některá svědectví přitom hovoří o dvou ozbrojených mužích, kteří z místa činu utekli a nechali Holmese za sebou. V dalších dnech se ale s naprostou jistotou hovoří o Holmesovi jako o jediném pachateli. A jako jediný je následně odsouzen na doživotí. Jak k takové změně došlo?
NA VINĚ JE CHAOS
Je známo několik faktorů, které možná vyvolaly protichůdná svědectví. Kinosál je v době útoku ponořen do tmy a jen málokdo se v ní dokáže rychle zorientovat, aby viděl, co přesně se děje a odkud útok přišel.
Vše navíc trvá jen krátce a ve zmatku, který na místě okamžitě propuká, mohlo snadno dojít k omylu. Takto je obvykle vysvětlováno, jak se s několika pachatelů stal jeden. Skutečně střílel Holmes sám? Ozývají se i hlasy, podle kterých nestřílel vůbec!
Má prý být jenom nastrčenou figurkou. Skuteční pachatelé prý měli využít jeho duševní nemoci, aby sami z místa pohodlně uprchli.
Podezřele vypadá také kvapné rozhodnutí o zapečetění veškerých dokumentů. Údajně by bylo proti zájmu veřejnosti, aby do nich mohl kdokoliv nahlédnout. Proč?
Zapálení pravicoví konspirátoři věří, že útok byl zorganizován kýmsi z vlády USA, aby se znovu rozpoutala debata o zpřísnění podmínek pro držení zbraní, což je ve Spojených státech ožehavé téma dlouhodobě polarizující společnost.
Kritici této teorie ji opět označují za jakýsi obranný mechanismus radikálů hájících své právo na držení zbraně i za cenu zpochybňování masových vražd.