V současné době se předpokládá, že cestování v čase je nereálné. Co když se však někteří lidé přece jen do jiné epochy přemístili, jen se o tom nemluví? ENIGMA představuje vybrané záhadné příběhy, které to mají potvrzovat.
V polovině června roku 1951 si ve večerních hodinách kolemjdoucí všimne na náměstí Times Square v New Yorku přibližně 20letého muže, který stojí uprostřed křižovatky a zmateně se rozhlíží kolem sebe.
Kolemjdoucí na něj chce zavolat, ale dezorientovaného muže náhle srazí projíždějící taxi. Je na místě mrtvý. Podle svědků na sobě měl oblečení, které stylem odpovídalo 19. století: „Šlo o klobouk, černý kabát a hrubou vestu.
Na nohouměl boty, které se už dávno nenosily,“ tvrdí svědek. Přivolaní policisté v kapsách mrtvého muže naleznou neplatné peníze z 19. století, několik navštívenek se jménem Rudolf Fentz a také dopis s razítkem na známce z roku 1876.
Překvapivé odhalení
Případ Rudolfa Fentze skončí na stole detektiva Huberta V. Rihma, který pracuje pro newyorskou policii na oddělení pohřešovaných osob. Jméno zesnulého muže ale vyšetřovatel v žádných tehdejších oficiálních záznamech nenalezne.
Vypadá to, že případ bude muset uzavřít, když mu pomůže velká náhoda. Jednou se mu totiž do ruky dostane telefonní seznam z roku 1939, kde nalezne jméno Rudolf Fentz junior.
Okamžitě se vydá na uvedenou adresu, kde však narazí pouze na jeho vdovu. Ta mu sdělí, že její muž zemřel před několika lety a rozhodně na sobě nenosil oblečení z 19. století.
Během dalšího výslechu však vyjde najevo, že otec jejího manžela se ztratil jednoho večera v roce 1876. Mohl to být muž z náměstí Times Square?
Zmizel během procházky?
„Manžel tu historku slyšel od své matky. Byl v té době ještě malý, takže si příliš nepamatoval, co se stalo. Tehdy se prý jeho otec šel večer jen tak projít, a už nikdy se nevrátil. Nikdo ho už nikdy neviděl,“ vypoví vdova.
Detektiv se vydá do policejního archivu, kde se výpověď pokusí ověřit. A to se mu prý skutečně podaří. Muž jménem Rudolf Fentz údajně v roce 1876 za záhadných okolností zmizel během jedné procházky.
Záhadologové spekulují, že se Fentz dostal nějakým způsobem do časového tunelu a přenesl se do roku 1951. Jednoznačně prokázáno to ale není.
„Podle mého názoru je celý tento příběh fikcí, z níž se později stala městská legenda,“ tvrdí současný britský badatel Chris Aubeck. Záznamy o zmizení Rudolfa Fentze však skutečně existují!