Jedním z pomyslných „pomníčků“ označujících pozorování záhadných zvířat, které se následně nepodařilo identifikovat, je případ namibijské bestie.
Místní lidé v těchto relativně nedávných incidentech spatřovali černou magii, kryptozoologové jásali, že je konečně na dosah objevení dávného, údajně vyhynulého druhu. Co o namibijské bestii víme?
Obyvatelé severních regionů Namibie si začali stěžovat, že je ohrožuje podivný tvor. Připomíná prý křížence psa a divokého prasete. Záhadné stvoření se navíc vyznačovalo vysokou agresivitou.
Napadalo nejen psy, kozy a další zvířata, ale trouflo si i na člověka. Nejvíce útoků bylo zaznamenáno v regionu Ošana na prahu pouště Kalahari.
Záhadný tvor
Lidé se začínali bát i z toho důvodu, že tamní krajina je velice přehledná a rovinatá. Pokud by tam toto podivné zvíře žilo již v minulosti, dávno by byla hlášena jeho interakce s lidmi.
Takto se místní dušovali, že takového podivného tvora nespatřili nikdy ani jejich předkové. Pravdou je, že Namibie vykazuje podezřele vysokou četnost pozorování záhadných zvířat. Nezřídka po nich pátrala i policie a další oficiální složky.
Tak tomu bylo i v tomto případě. Zároveň byla hledána vysvětlení, která by byla schopna namibijskou bestii včlenit do nějakého konkrétního okruhu africké fauny.
Hrabáč, nebo medojed?
Jednou z teorií bylo, že by podivným tvorem mohl být hrabáč kapský (Orycteropus afer). Zmiňován byl například i v cestopisech Emila Holuba.
Potíž je však v tom, že hrabáč, ve svahilštině zvaný kukukifiku, je zvíře s celkem mírumilovnou povahou, což bylo v ostré opozici s brutálními útoky, ke kterým v Namibii docházelo. Bylo to snad nemocný jedinec?
Spekulovalo se rovněž o medojedu kapském (Mellivora capensis). Jedná se o šelmu z čeledi kunovitých, která je známá svojí agresivitou.
Navíc je medojed velmi inteligentní zvíře, což by odpovídalo skutečnosti, že mysteriózní tvor nakonec unikl dopadení. Jak jsme zmínili v úvodu, po záhadných útocích nakonec zbyl jen pomníček. Namibijská bestie zůstala nepoznána.