Asteroid velký jako šikmá věž v Pise by mohl na Valentýna v roce 2046 zasáhnout Zemi. O potenciální hrozbě kosmické srážky informovala vesmírná agentura NASA v březnu tohoto roku. Je předběžné varování vědců důvodem k obavám?
Dvojice francouzských vědců, astronom Alain J. Maury (*1958) a počítačový expert Georges Attard (*1957), letos 26. února identifikuje do té doby neznámý blízkozemní asteroid, kterému je následně přiřazeno označení 2023 DW. O dva dny později je jejich objev oficiálně potvrzen a brzy poté vesmírná agentura NASA vydává znepokojivé předběžné varování.
Nově objevený asteroid by podle vědeckých výpočtů mohl v roce 2046 narazit do Země a způsobit katastrofu srovnatelnou s tunguskou událostí. Co o potenciálně nebezpečném asteroidu a jeho možné srážce se Zemí zatím víme?
Valentýnská hrozba
Asteroid 2023 DW měří v průměru něco kolem 50 metrů, pročež jej zahraniční média velikostí přirovnávají ke slavné šikmé věži v italské Pise. My bychom si mohli pomoci Petřínskou rozhlednou o srovnatelné výšce.
Kolem Slunce oběhne každých 271 dní a na Valentýna v roce 2046 by se jeho oběžná dráha mohla zkřížit s oběžnou dráhou Země. Šance, že 2023 DW narazí 14. února 2046 přibližně ve 22:36 hodin do Země, vědci vypočítávají na 1 : 560.
Za jiných okolností by taková pravděpodobnost leckoho nechala v klidu, ale jde-li o událost s rozsáhlými katastrofickými následky, je obezřetnost bezpochyby na místě, panika ovšem nikoli.
Jak NASA v sérii příspěvků na sociální síti vysvětluje, výpočty se ještě mohou změnit. „Když jsou poprvé objevena nová tělesa, často trvá několik týdnů, než se podaří snížit nejistoty a adekvátně předpovědět jejich dráhy na roky dopředu,“ vysvětlují vědci.
Jak velké škody by dokázal asteroid 2023 DW napáchat v případě, že by ke srážce nakonec přece jen došlo?
Mine nás o miliony kilometrů?
Následky hypotetické srážky a rozsah případných škod pochopitelně závisí na místě dopadu tohoto vesmírného tělesa. To ale vědci zatím předpovědět nedokážou.
Předpokládané oblasti dopadu se rozprostírají od Indického oceánu po Tichý oceán a od západního po východní pobřeží USA, s možností dopadu například v Los Angeles, na Havaji či ve Washingtonu.
V případě dopadu na pevninu bychom mohli očekávat skutečně zásadní událost podobnou té, která se odehrála na Sibiři před 114 lety. Exploze o síle 12 megatun tehdy srovnala se zemí 80 milionů stromů.
Má tedy nově objevený asteroid potenciál srovnat se zemí celá města? Astronomové připomínají, že šance, že ke srážce skutečně dojde, je velice malá. Mnohem pravděpodobněji 2023 DW mine Zemi v bezpečné vzdálenosti 4,7 milionu kilometrů.
Co když si ale Země přece jen vytáhne černého Petra? Budeme se moci spolehnout na některý z připravovaných plánů zaměřených na ochranu naší planety?
Projekt DART hlásí úspěch
Vesmírné agentury NASA a ESA spojily své síly ve snaze změnit trajektorii blízkozemního asteroidu. Ten sice nepředstavoval žádné riziko, ale vědci si na něm mohli pohodlně otestovat, zda by případné srážce s nynějšími prostředky dokázali předejít.
Cílem mise DART (Double Asteroid Redirection Test – test přesměrování dvojitého asteroidu, pozn. red.) byl malý měsíc Dimorphos obíhající kolem asteroidu Didymos.
K řízené srážce měsíce s vesmírným plavidlem došlo vloni na podzim a pozdější pozorování potvrzují, že mise byla úspěšná.
Lidstvo tak poprvé cíleně změnilo pohyb nebeského objektu a poprvé v plném měřítku demonstrovalo technologii vychýlení asteroidu.