Fascinující nález se před časem povedl hledačce pokladů u koryta řeky Temže v londýnském Greenwichi. Jedná se o více než 100 let starou africkou sošku, jež má v zádech zatlučeno několik hřebíků.
Nejde však o jen tak ledajaký umělecký výtvor – toto má být prostředník mezi světem živých a mrtvých!
Odborníci věří, že 30 cm velká, výjimečně zachovalá a zároveň děsivá dřevěná soška psa s kovovými hřeby zatlučenými do zad pochází z afrického Konga. Datují ji do 19. století a její hodnotu odhadují v přepočtu řádově na miliony českých korun.
Původně prý sloužila tamějším domorodcům jako prostředník mezi naším pozemským žitím, a říší duchů. Nadpřirozené síly skrze ni mají možnost ovlivňovat lidské záležitosti, vstupovat do nich a měnit osudy.
Jak přesně soška skončila v bahně na jihovýchodě Londýna, zůstává záhadou. Podle jedné teorie ji mohli z černého kontinentu přivést britští misionáři coby důkaz o provozování čarodějných praktik.
Jiná varianta věří, že postavička patřila pověrčivému námořníkovi, který ji kvůli neutuchajícímu přívalu smůly zahodil do vody. Skutečně by mohla mít takovou moc?
Neuvěřitelný objev
Nálezkyní sošky je Britka Nicola White (*1973), jež se živí coby profesionální „mudlarker“.
My jí nazýváme hledačkou pokladů, ale její povolání označuje „člověka, který prohledává bahno.“ Původně jde o činnost, jíž se v Londýně od konce 18. století zabývá nejchudší vrstva společnosti.
Především pak děti, které si nacházením nejrůznějších předmětů v blátě kolem Temže vydělávají pár drobných na přežití. Dnes jde o oficiálně uznávanou a výdělečnou profesi, na jejíž provozování je potřeba získat dokonce povolení úřadů.
Dr. Michael Lewis z Britského muzea říká, že tito hledači pokladů mohou čas od času nalézt artefakty, které zcela změní náš pohled na historii. Povedl se takový objev i Nicole White?
To, že soška, kterou Nicola z bahna Temže vylovila, musela sloužit temným účelům, je patrné na první pohled.
Napřed má strach
Díky působení bahna v Temži zůstává dřevěný pes dodnes ve skvělém stavu. Nicola White nyní spolupracuje s expertním týmem, který se snaží určit naprosto přesné místo původu sošky, s tím, že by tam pak mohla být navrácena.
Sama White byla svým nálezem napřed znepokojena: „Hladina vody zrovna klesla. Nemohla jsem uvěřit svým očím, když jsem něco takového uviděla ležet mezi poházeným plastem a jinými odpadky.
Popravdě, bála jsem se to s sebou vzít, protože to vypadalo úplně jako nějaká hororová vúdú panenka! Nechtěla jsem vyrušit neznámé temné síly,“ popisuje White.
Naštěstí zašle fotografie objektu svému známému, profesorovi historie, který ji ujistí, že jde o důležitý umělecký kousek, předmět historického významu i hodnoty.
Je obrovským štěstím, že jej White našla ve správný čas, jinak by zase zmizel se stoupající hladinou Temže. Co je ale tajemná soška přesně zač?
Patřila prokletému?
Vyřezávaný pes sedící ve vzpřímené poloze má v zádech úložný prostor, kam se měla schovávat jakási spirituální medína afrických šamanů. Angličan Will Hobbs, znalec afrického umění, k tomu říká: „Tyhle sošky mohou mít i lidskou podobu.
Těm zvířecím se říká Nkisi Nkondi Koso a mají za úkol pomáhat mrtvým řešit problémy žijících lidí. Každý z těch zatlučených hřebíků v jejích zádech reprezentuje jednu konkrétní potíž, kterou chtěl majitel sošky od duchů pomoci vyřešit.“
Síla Nkisi Nkondi Koso může být jak pozitivní, tak negativní, takže se skrze ně dá dle tradiční víry i někomu ublížit. K obávaným panenkám vúdú tak nemají daleko!
„Bývaly vyráběny pod dohledem léčitelů nebo kmenových šamanů, a cíleně se jim dodával výrazný, zlověstný vzhled,“ dodává Hobbs. Podle něj je na figurce nalezené v Temži zvláštní ještě jedna věc.
Nkisi Nkondi Koso v podobě psa totiž bývají nejčastěji zobrazovány se dvěma hlavami a čtyřma očima, čím se symbolizuje jejich údajná schopnost vidět do světa živých i mrtvých. Proč má tedy tahle jen jednu hlavu a jeden pár očí?
Snad se z dalšího zkoumání vzácného artefaktu dozvíme víc. A doufejme, že temné síly v něm se už dávno odmlčely!