Zejména na počátku dvacátého století sílilo na Britských ostrovech – Velká Británie a Irsko– hnutí, které tvrdilo, že jejich obyvatelé jsou potomky jednoho z takzvaných Ztracených kmenů Izraele.
Navíc se snažili dokázat, že britská královská rodina odvozuje svoji legitimní moc od spříznění s biblickým králem Davidem. Z čeho toto hnutí vycházelo?
Aktivity Britsko-izraelské asociace se v letech 1899 až 1902 netýkaly pouze ostrova Velká Británie, ale i Irska. Tato asociace v této době například prováděla vykopávky i na irském kopci Tara. Co chtěli tito nadšení amatérští archeologové najít?
Nic menšího než bájnou Archu úmluvy, biblický artefakt obsahující i kamenné desky Desatera.
Princezna Tea Tephi
Co bylo na počátku myšlenky, která spojovala tak vzdálené regiony, jako území dnešního Státu Izrael a Britské ostrovy? Lépe než co, je ptát se kdo?
Jednalo se o legendární princeznu jménem Tea Tephi, která se měla na území Britských ostrovů dostat v šestém století před naším letopočtem. Sňatkem s místním šlechticem si pak zajistila čestné místo v ostrovní historiografii. Tea Tephi byla údajně dcerou judského krále Sedekjáše.
Právě s princeznou Tephi měly přicestovat i vzácné artefakty, mezi kterými nejznámější je Archa úmluvy. Říká se, že Tephi byla důležitou osobou v „roce nula“ budoucí britské monarchie.
Od kiltu po falafel?
Pro podporu této spekulativní teorie byly hledány různé, někdy i velmi originální argumenty. Například se tvrdilo, že staří Hebrejci (muži) používali i oděv podobný sukni. Hledal se v něm předobraz tradičního skotského kiltu.
Po podobnostech se pátralo i ve vyobrazení hudebních nástrojů i popisu dávných zvyků a obyčejů.
Zatím se však nikde neobjevilo tvrzení, že důkazem starověkých „britsko-izraelských“ vztahů, je i všeobecná oblíbenost falafelu ve stáncích rychlého občerstvení na Britských ostrovech.
Argumentem by zřejmě bylo, že právě falafel – obvykle fritovaná kulička z cizrny, je tradičním pokrmem zemí z regionu Blízkého východu…