Královna zločinu“ Agatha Christie (1890-1976) měla již od mládí kolem sebe silné a nezávislé ženy. V její rodině údajně panovaly nejrůznější ezoterické názory.
Malá Agatha společně se svými sourozenci kupříkladu věřila tomu, že u její matky se projevuje schopnost mimosmyslového vnímání…
Záhadné zmizení
Tvůrkyně geniálního detektiva Hercula Poirota však sama zažila příběh skutečně detektivní. Když ji její první manžel, armádní důstojník Archibald Christie (1889-1962) požádal o rozvod, neboť se zamiloval do jiné ženy, stalo se něco podivného.
Když jednou po hádce odešel Archie z domova, aby strávil víkend se svou novou přítelkyní, Agatha následně také opustila dům. Později byl nad vápencovým lomem objeven pouze jen její automobil – a v něm oblečení a již neplatný řidičský průkaz.
Sebevražda? Vražda?
Zmizení Agathy Christie způsobilo skutečně veliký rozruch. Spáchala snad podvedená žena sebevraždu? Objevily se však též domněnky, že ji jako nepohodlnou překážku v dalším, pokud možno co nejdříve svobodném životě mohl zabít i její manžel. Bylo zahájeno rozsáhlé pátrání.
Pomáhá i médium…
Britský spisovatel, proslulý především detektivními příběhy o Sherlocku Holmesovi, sir Arthur Conan Doyle (1859-1930) vedl pátrání psychotronickým způsobem a poskytl jednomu médiu, osobě sloužící ke zprostředkovávání kontaktu se záhrobím, rukavici pohřešované, aby ji podle ní našlo.
Veškerá snaha však byla marná.
Šťastný konec
Až po celé řadě dní byla spisovatelka konečně nalezena, a to v hotelu, kde se zapsala pod jménem Neele, což bylo příjmení manželovy milenky.
Ve spisovatelčině autobiografii však o tomto tajuplném zmizení není žádná zmínka, a tak až do dnešních dnů zůstává celá tato podivná událost neobjasněná. Co se tehdy vlastně ve skutečnosti stalo?
Amnézie?
Lékaři na vysvětlenou celého tohoto případu konstatovali pouze to, že Agatha Christie trpěla amnézií, tedy ztrátou paměti, která může být i psychogenního původu, tedy v souvislosti s některými neurotickými potížemi, jako jsou emoční tíseň nebo stavy úzkosti…