Většinou se uvádí, že střelný prach byl vynalezen v Číně, odkud se dostává někdy ve třináctém století do Evropy. Podle některých teorií však za jeho samostatným objevem na evropském kontinentu stojí záhadný „Černý Berthold“. Kdo to byl a proč se ho rozhodl český král Václav IV. popravit?
„Černý Berthold“, původním jménem pravděpodobně Berthold Schwarz byl legendární alchymista z konce čtrnáctého století, u něhož si nejsme jisti ani jeho národností, natož přesnými životopisnými daty. Mohl být německého, dánského, nebo i řeckého původu.
V souvislosti s tím, že u jeho jména byl často i latinský přívlastek Niger- „černý“, spekulovalo se i o tom, že měl africké kořeny.
Mnich-alchymista
Tomuto muži, který stojí na rozhraní mytické a historické osoby, bylo připisováno autorství náhodně vytvořené směsi, která měla stejné složení jako černý střelný prach. „Černý Berthold“ byl prý mnichem, který se velmi zajímal o alchymii.
Elixír mládí sice nevyrobil, ovšem v jeho laboratoři vznikl „elixír“, který později v masovém měřítku životy naopak bral, než by je prodlužoval a zachovával.
Narážíme tím na využití střelného prachu ve vojenství. Ostatně, i samotný zvídavý mnich měl mít údajně prsty též v konstrukci první primitivní střelné zbraně.
Záhadný konec
Tajemství kolem mnicha Bertholda se vrší i v otázce konce jeho života. Říká se, že kvůli své vášni pro alchymii byl nucen z německého území uprchnout do Čech. Bylo to však „z deště pod okap“, protože jeho pražský azyl se mu stal osudným.
Na rozkaz českého krále Václava IV. byl popraven upálením na hranici. Proč? Prý se jednalo opět o vynález střelného prachu.
Měl s touto výbušnou směsí český král nějaké vlastní plány a nechtěl, aby mnich připravil střelný prach i pro jiného panovníka? Bylo důvodem exekuce podezření z čarodějnictví a kacířství? To je otázka stejně výbušná jako „střelný prach“, nemyslíte?!