V italském kraji Emilia Romagna rezonuje v historických kronikách i pověstech temný příběh, který má otevřený i děsivý konec. Je o záhadném zmizení malé dívky ve 14. století. Událost se stala v hradní pevnosti v lokalitě Torriana-Montebello. Co se tehdy událo?
Torriana-Montebello je nyní částí obce Poggio Torriana. Je to klidná venkovská oblast, na kterou však padá stín dávného příběhu, který stále nemá rozumné vysvětlení.
Albinismus jako stigma
Dívenka se jmenovala Ermelinda Malatesa. Dochovaly se záznamy, které jako její rodiče identifikují ženu jménem Constanz a muže zvaného Ugunuccio. Ermelindě však nikdo neřekl jinak než Azzrurrina. Proč?
Nemusíme být znalci italštiny, abychom rychle odhadli, co tento výraz znamená – blankytná, azurová, světle modrá. Zvláštní přezdívka pro malou dívenku, nemyslíte?! Ano, Ermelinda alias Azzurrina byla opravdu „modrá“.
Matka jí totiž na pokožku a vlasy záměrně nanášela rostlinnou barvu, aby zakryla strašlivou skutečnost. Její dcera byla albínkou.
Moderním jazykem řečeno, trpěla vrozenou poruchou tvorby pigmentu-melaninu. Ve 14. století byl ovšem albinismus stigma, které často vedlo k obvinění dotyčného z čarodějnictví. Pětiletá dívenka se pod modrým mejkapem stala Azzurrinou.
Záhadné zmizení
Osudný den nadešel 21. června 1375, kdy se Azzurrina na hradním nádvoří bavila dětskou hrou s hadrovým míčem. Ten se jí však za chvíli zakutálel do vnitřních prostor pevnosti. Azzurrina se pro něj rozběhla – a už nikdy se nevrátila.
Dny a týdny lidé prohledávali hrad. Po dívence nikde ani stopy. Co se přihodilo? Spadla snad do neznámých podzemních prostor? Byla pádem zraněna natolik, že nedokázala přivolat pomoc?
Byla unesena právě proto, že byla Azzurrina? Poznamenaná a jiná? Tělo nešťastné dívky nebylo nikdy nalezeno. Říká se však, že její duch je na hradě stále přítomen. Prozrazují ho vzlyky a pláč, které se z podzemí ozývají vždy o letním slunovratu…