4. dubna 1561: Obloha nad Norimberkem se zaplnila podivnými objekty, jež mezi sebou svádějí tvrdý boj.
Domů     Vražda Bridget Cleary. Zemřela kvůli vílám?
Vražda Bridget Cleary. Zemřela kvůli vílám?
od 12.10.2023
3.3tis
341
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1895 zemře Irka Bridget Cleary rukou svého manžela poté, co se muž začne domnívat, že není člověkem, nýbrž vílou.

Je přesvědčen, že jeho skutečnou manželku víly unesly a za ženu, která s ním v roce 1895 žije, mu podstrčily jednu z vlastních řad. Když Bridget zabije, čeká na okamžik, kdy mu víly jeho manželku vrátí. To se ale nikdy nestane.

Bridget s Michaelem jsou považováni za šťastný pár, přesto se v jejich životě něco zvrtne. Proč Michael svou ženu zabil? Mohly víly Bridget nějak proklít proto, že chodila do blízkosti jejich posvátného místa? Byla Bridget vílou odjakživa? Nebo se Michael zkrátka ošklivě spletl? Michael Bridget zabije přímo v domě, který předtím oba s láskou opečovávají. Věřil doopravdy, že je jeho manželka víla? Hrad Pennard.

V domě Clearyových v irském hrabství Tipperary se v březnu roku 1895 odehrává děsivá scéna, která nemá ve světě kriminalistiky v podstatě obdoby. Šest mužů drží na jedné z postelí v tomto domě paní domu, švadlenu Bridget Cleary (1869–1895). Její manžel, tesař Michael, na ni křičí:

„Jsi Bridget Cleary, manželka Michaela Clearyho, ve jménu Božím?“ a nutí ji polknout mléko smíchané s bylinkami. Přestože mu žena opakovaně odpovídá, že jeho manželkou je, on na ni křičet nepřestává.

Je si jistý, že má před sebou podvodnici, zlomyslnou vílu, která se za jeho manželku jen vydává. Kde se ale toto jeho přesvědčení vzalo a jak celá tato hrůzná situace dopadla?

Bridget s Michaelem jsou považováni za šťastný pár, přesto se v jejich životě něco zvrtne. Proč Michael svou ženu zabil?
Bridget s Michaelem jsou považováni za šťastný pár, přesto se v jejich životě něco zvrtne. Proč Michael svou ženu zabil?

Byla měňavec?

Konec tohoto příběhu je tragický. Za necelých 24 hodin je totiž už Bridget

mrtvá a vyprávění o jejím konci obletí doslova celý svět. Její spálené tělo je nalezené v mělkém hrobě poté, co je několik dní pohřešovaná.

Při následném soudu se ukáže, že se na její smrti podílel nejen její manžel, ale také několik dalších příbuzných.

Všechny údajně pohánělo přesvědčení, že Bridget je „měňavec“, víla, která skutečnou Bridget unesla a sama zaujala její místo.

V té době je víra ve víly v Irsku stále velmi silná a často jsou tyto lidem podobné nadpřirozené bytosti obviňovány ze špatného počasí, z únosů lidí či ze zničení úrody. Byla taková víra opodstatněná?

Mohly víly Bridget nějak proklít proto, že chodila do blízkosti jejich posvátného místa?
Mohly víly Bridget nějak proklít proto, že chodila do blízkosti jejich posvátného místa?

Upálí ji vlastní manžel

K vraždě Bridget dojde poté, co Michael ztratí nervy během jednoho z pokusů Bridget vyslechnout. Podle jeho výpovědi Bridget začne odmítat bylinkové mléko, což má údajně naznačovat, že vílou opravdu je.

Když se ji následně pokusí vystrašit kusem hořícího dřeva, na ženě omylem vzplane oblečení. Rozrušený Michael ztratí kontrolu a na již hořící ženu vylije olej ze stolní lampy.

V ten moment všemu přihlíží otec Bridget a několik dalších lidí, nikdo ale nezakročí. Všichni věří, že dělají správnou věc a nebohé ženě už tak není pomoci. Soud je odsoudí k nucené práci, Michael pak skončí ve vězení.

V té době je už ale údajně nešťastným a zlomeným mužem, který si uvědomuje, jakou chybu udělal. Stála za vraždou Bridget skutečně jen pevná víra?

Byla Bridget vílou odjakživa? Nebo se Michael zkrátka ošklivě spletl?
Byla Bridget vílou odjakživa? Nebo se Michael zkrátka ošklivě spletl?

Osudná trasa procházky

Bridget a Michael jsou přitom podle přátel a sousedů výjimečně šťastným párem. Bridget si sama vydělává a přispívá do rodinného rozpočtu, navíc jsou oba vzdělaní a zruční.

Společně si postaví krásný dům a žijí spokojeně, ačkoliv nemají děti, což je na tehdejší dobu poměrně neobvyklé. Pak se ale stane cosi, co rodinnou idylku nenávratně naruší.

Podle drbů, které kolují mezi místními, za vše může oblíbená trasa Bridgetiných procházek. Vede totiž kolem staré „vílí pevnosti“, kamenného kruhu na kopci Kylenagranagh.

Bridget k němu údajně ráda chodí sbírat bylinky a na pověry hovořící o vílách chránících kruh nevěří. Udělala chybu? Měla se raději místu vyhýbat?

Michael Bridget zabije přímo v domě, který předtím oba s láskou opečovávají. Věřil doopravdy, že je jeho manželka víla?
Michael Bridget zabije přímo v domě, který předtím oba s láskou opečovávají. Věřil doopravdy, že je jeho manželka víla?

Vílí pevnosti

Kamenných kruhů, vílích pevností, bychom na území Irska nalezli obrovské množství, původně ale s vílami údajně vůbec nesouvisely. Ve středověku je lidé obvykle budovali proto, aby chránili své domy či hrobky významných osobností.

Většina takového osídlení ale postupně zanikla a v krajině zůstaly právě jen ty strašidelné kruhy.

Legendy jim pak prý postupně přisoudily magický význam a dodnes někteří Irové věří, že se skrz ně lze dostat do jiných světů. Jedna z pověr údajně vypráví i o tom, že když se někdo ke kruhu dostane moc blízko, může být vílami do jejich světa unesen. Může na ní být něco pravdy?

Nemoc jako důkaz

Zatímco Bridget se pověrami nezabývá, její manžel jim alespoň částečně věří. Když se Bridget jednoho jde vrátí z procházky ke kruhu a necítí se dobře, má Michael jasno. Jeho ženu unesly víly a místo ní mu podstrčily jednu z nich!

Jeho příbuzní mu dávají za pravdu, vždyť se říká, že víly často kradou lidské děti či mladé ženy… Poradí Michaelovi, že nejspolehlivějším znakem je náhlé vážné nachlazení, prý způsobené tím, že víla není zvyklá na lidskou stravu a prostředí.

A Bridget se po procházce údajně skutečně necítí dobře. Nemůže se zahřát a už druhý den se vzbudí v horečkách. Michael k ní společně s jejím otcem sice zavolá doktora, v hlavě se mu už ale rozvíjí vlastní plán. Odehrál se příběh takto? Nebo byly víly jen výmluvou?

Čekání je marné

Když nakonec Bridget ve svém šílenství zavraždí, dlouhé tři dny a tři noci pak čeká na kopci Kylenagranagh u kamenného kruhu. Věří, že poté, co se zbavil „měňavce“, mu víly vrátí jeho skutečnou manželku.

V každé vteřině dlouhého čekání si je jistý, že se jeho žena náhle v kruhu objeví, sedící na bílém koni, a on si ji konečně odvede domů.

Než se ale něco takového stihne stát, dojdou si pro Michaela policisté. Už za pár dní je obviněn z vraždy a stráví 15 let ve vězení. Již během procesu si údajně uvědomí, jakého zločinu se ve své víře dopustil, a to jej zlomí.

Po propuštění emigruje do Kanady a jeho stopa se ztratí. Proč zavraždil svou ženu?

Poslední čarodějnice?

O Bridget dnes historici mluví také jako o „poslední upálené čarodějnici v Irsku“. Jsou totiž přesvědčeni, že nezemřela kvůli víře ve víly, ale spíše kvůli své osobnosti.

Na tehdejší dobu byla pokrokovou ženou, s vlastními penězi i názorem, a to se lidem v jejím okolí údajně nelíbilo.

Jedním z důkazů má být fakt, že Michael byl vzdělaný muž, který na nadpřirozeno nevěřil a jen jej měl využít jako důvod k vraždě manželky.

Mnoho detailů ale v příběhu poté nesedí, někteří odborníci proto uvažují i o tom, že jej postihla krátkodobá psychická příhoda. Zjistíme někdy, co vlastně k vraždě Bridget vedlo? Mohly za ni nějak skutečně víly?

Hrad Pennard.
Hrad Pennard.

Hrad Pennard a prokletí víl

Hrad Pennard v jižním Walesu provází po celou existenci údajné prokletí způsobené vílami. Kde mají být jeho kořeny?

Baron, který hrad postaví, pomůže tehdejšímu králi k moci a za odměnu si má vzít za ženu jeho dceru. O té se povídá, že se přátelí s vílami, baron tomu ale moc nevěří.

V noc jejich svatby se přiřítí voják, který křičí, že na hrad táhne armáda. Rozlícený baron vyběhne před hrad, kde spatří mnoho malých poskakujících světélek. Domnívá se, že jde o lucerny nepřátel a bez rozmyšlení se vrhne do boje.

Až poté, co vysílením padne na kolena, si uvědomí, že na něj vlastně nikdo neútočí. Všude kolem ale leží mrtvá těla zvláštních bytostí. Když si s hrůzou uvědomí, že jde o víly, které se vydaly na svatbu své přítelkyně, je už pozdě. Vzápětí jeho samotného i celý hrad smete obří bouře,

po níž zůstanou na místě jen ty trosky, které na něm stojí dodnes.

Víly se ale údajně nespokojí jen s ničivou bouřkou. Na místo sešlou prokletí, které zabrání hrad opravit. V troskách si pak pořádají slavnosti, což lze údajně i dnes na místě někdy zažít. Pro lidi má být ale takový zážitek poměrně nebezpečný. Nikdo, kdo v troskách hradu přespí, se prý již nevzbudí.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com, flickr.com
Lokalita:
Související články
od 3.4.2025 1.1tis
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi.   Místní paranormální jevy Nejen hrad samotný, ale i okolní lesy působí poněkud ponuře, a tak se nelze divit, že právě toto místo patří k nejstrašidelnějším v Čechách. O nevysv
od 31.3.2025 2.8tis
Jednoho dne v polovině devatenáctého století v Rhode Island spatřili prý místní rybáři plachetnici, jež s napjatými plachtami nebezpečně mířila přímo až na břeh. Lidé křičeli a mávali čepicemi, aby posádku upozornili na hrozící nebezpečí. Nicméně loď plula dál, až nakonec zcela bez poškození najela na mělčinu… Opuštěná loď Údajně se mělo jednat o loď j
od 30.3.2025 3.2tis
Telegrafista na americké lodi Silver Star zbledne. Právě totiž obdržel nouzové volání z holandského plavidla Ourang Medan, plavícího se ve vodách Filipínského moře. „Kapitán a všichni důstojníci jsou mrtví. Celá posádka je mrtvá nebo právě umírá,“ stojí v něm. Telegrafista se proto rozběhne na můstek. Co se na lodi stalo? Je slyšet blížící se kroky. Kapit
od 25.3.2025 3.2tis
Na jihovýchodě Tasmánie, na poloostrově Tasman Peninsula, se rozkládá bývalá trestanecká kolonie zvaná Port Arthur, která je dnes považována za jedno z nejstrašidelnějších míst Austrálie. V 19. století šlo podle mnohých historiků o nejtvrdší věznici svého druhu. Bylo do ní postupně zavřeno přes 12 000 lidí, se kterými bylo krutě zacházeno. Fyzické tresty, mučení a samotky přežívali jen ti nejsilně
od 24.3.2025 3.0tis
Historie města Lanškroun sahá do druhé poloviny 13. století, kdy bylo založeno v rámci kolonizačního úsilí českých králů. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1285. Ve středověku byl Lanškroun významným obchodním a správním centrem a patřil různým šlechtickým rodům, včetně pánů z Kunštátu nebo Pernštejnům. Je tedy jasné, že podobně, jako i v případě jiných starobylých sídel, je Lanškrounsko p
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz