22. listopadu 1963: V Dallasu je zastřelen americký prezident J. F. Kennedy. Dodnes se spekuluje, kdo byl skutečný pachatel.
Domů     Dobře utajená záplava ruských superdiamantů: Vyrobil je meteorit, nebo přiletěly rovnou z vesmíru?
Dobře utajená záplava ruských superdiamantů: Vyrobil je meteorit, nebo přiletěly rovnou z vesmíru?
od 17.10.2023
3.0tis
Pod kráterem Popigaj, který zřejmě vznikl dopadem velkého asteroidu, leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC- Jerry Cone – Public Domain
312
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Tuto informaci prý tajily sovětské a posléze ruské úřady již od 70. let minulého století.

Obvinění, které vznáší v roce 2012 americký týdeník Christian Science Monitor, Rusové striktně popírají a tváří se jako by o tajemství drahých kamenů nevěděli. Jaký k tomu mají důvod?

Pod kráterem Popigaj, který zřejmě vznikl dopadem velkého asteroidu, leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC- Jerry Cone - Public Domain Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit. Foto: Pixabay Pod kráterem Popigaj leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC-Nasa-Public Domain. Sibiřské diamanty jsou cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Foto: CC- Géry PARENT - Public Domain Je v kosmu k nalezení i zlato a jiné drahé kovy? Foto: CC-Karelj-Public domain Nanodiamanty nalezené v impaktní struktuře Popigaj, Rusko. Foto: Hiroaki Ohfuji-CC BY 4.0 Nejhlubší vrt na světě dosahuje hloubky 12 261 metrů. Foto: Andre Belozeroff / CC BY-SA 3.0 V roce 1989 byly podzemní práce za podivných okolností ukončeny. Foto: Evgeny Anatolievich Shelkovnikov-CC BY-SA 4.0

Pohvizdování větru nad věčně zmrzlou půdou toho dne přeruší ohlušující rána, po níž zůstává spálenina dlouhá celé kilometry. A stačil k tomu jen jeden obří náraz asteroidu, který krajinu mění k nepoznání.

Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit. Foto: Pixabay
Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit. Foto: Pixabay

Událost, k níž dochází před miliony let, posléze ovlivní nejen geografickou situaci, ale dokonce i politické a astronomické poměry. Když totiž žhnoucí místo vychladne, zůstávají pod obřím kamenem z vesmíru malé blyštivé kamínky, jejichž cena je nedozírná.

Jsou to diamanty! Sibiřské diamanty jsou ale ještě cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Vznikají prý totiž po střetu asteroidu s uhlíkem nasycenou zemí. A to už je pádný důvod tajit jejich existenci před okolním světem.

V loňském roce je však letité tajemství prozrazeno. Spustí dlouho ukrývaná informace nečekanou lavinu?

Zásoba na tisíce let?

Ruští geologové na podzim roku 2012 odhalili veřejnosti, že v sibiřském kráteru Popigaj v Krasnojarské oblasti na severovýchodě Ruska je ložisko diamantů vyjádřené v bilionech karátů (jednotka hmotnosti, 1 karát = 0,2g).

Pod kráterem Popigaj leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC-Nasa-Public Domain.
Pod kráterem Popigaj leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC-Nasa-Public Domain.

Přestože nejde o druh, který se běžně používá v klenotnictví, mohou mít kameny značné využití v průmyslu, kde by tyto sibiřské zásoby vystačily až na 3000 let. Ale kde se vlastně v místě 2000 kilometry vzdáleném od Moskvy vzácné kameny vzaly? Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit.

Diamantová pláň v kráteru pravděpodobně vznikla před 35 miliony let při srážce 5–8 kilometrů širokého meteoritu se zemským povrchem za bezděčné asistence velkého množství uhlíku, který prostupuje krasnojarskou půdu.

Vědci toto tvrzení ještě doplňují tím, že zrod diamantů má na svědomí obří tlak při dopadu tělesa. Meteoritů dopadlo na Zemi již mnoho, ale čím to, že právě na Sibiři se vyskytly diamanty?

Sibiřské diamanty jsou cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Foto: CC- Géry PARENT - Public Domain
Sibiřské diamanty jsou cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Foto: CC- Géry PARENT – Public Domain

Trasa vesmír–Sibiř?

Odpověď na tuto diamantovou záhadu hledají odborníci doposud. A dlužno říci, že jejich závěry se příliš neshodují. Teorii o nárazu obřího tělesa, které už samo o sobě mohlo být tzv.

uhlíkovým chondritem (druh kamenného meteoritu – pozn. red.) a při dopadu do uhlíkového zemského podloží pak vytvořit bohaté diamantové pole, nabourávají názory hovořící o vesmírném původu diamantů.

„Výsledkem srážky je kráter o průměru 100 kilometrů – a především diamanty, o něž sovětský režim velmi stál.

Ne snad proto, že by toužil dekorovat zasloužilé údernice briliantovými šperky, ale především pro nenahraditelnost nejtvrdšího nerostu v mnoha strategických odvětvích.

A tak ani nevadilo, že diamanty z vesmíru jsou malé a nepříliš vzhledné,“ tvrdí český badatel Jan A. Novák (*1951). Vzhledem k předešlému tvrzení logicky vyvstávají i další otázky. Je například možné, že se v kosmu nachází také zlato či jiné drahé kovy?

Je v kosmu k nalezení i zlato a jiné drahé kovy? Foto: CC-Karelj-Public domain
Je v kosmu k nalezení i zlato a jiné drahé kovy? Foto: CC-Karelj-Public domain

Moře nejtvrdších kamenů

Vesmírný původ vzácných kamenů považují někteří odborníci za víceméně dobrý žert. Ale přesto nejsou schopni identifikovat některé anomálie, které se pojí se sibiřskou záhadou.

„Zdroj super tvrdých diamantů v horninách po popigajské kryptoexplozi je desetkrát větší než všechna dosud známá naleziště,“ uvádí Nikolaj Pochilenko, ředitel Novosibirského ústavu geologie a mineralogie při Ruské akademii věd.

Zjednodušeně řečeno, v sibiřském kráteru se nacházejí diamanty tvrdší než všechny ostatní diamanty na Zemi, a přitom je jich zde na jednom místě rozeseto desetkrát víc než v obyčejných dolech.

Tuto záhadu nemohou skeptici věrohodně vysvětlit, nebo to alespoň prozatím zkrátka nesvedou. Upínají se proto, coby ke zdroji zvláštní diamantové nadílky, ke zmiňovanému obřímu nárazu, který podle nich prostě nastavil nová pravidla pro vznik diamantů.

Nanodiamanty nalezené v impaktní struktuře Popigaj, Rusko. Foto: Hiroaki Ohfuji-CC BY 4.0
Nanodiamanty nalezené v impaktní struktuře Popigaj, Rusko. Foto: Hiroaki Ohfuji-CC BY 4.0

Střežené tajemství odolává

Obyčejnému laikovi se nechce věřit, že by nárazem vesmírného tělesa do Země vznikly diamanty. A jak se ukazuje, není se také čemu divit. „Mechanismus vzniku diamantů při srážce Země s asteroidem je odlišný.

Tlaková vlna nárazu působí na horniny v zemské kůře obsahující uhlík a vytvoří podmínky pro jeho krystalizaci. Později se zjistilo, že určité

meteority mohou obsahovat i poměrně velké množství mikroskopických diamantů, které vznikly už v kosmickém prostoru,“ uvádí Jan A. Novák.

O původu kamenů lze spekulovat, ale to není pravý důvod, proč by měla být existence pozoruhodných diamantů desítky let tajena. Šlo tu snad ještě o něco víc?

Je v pozadí Kolský vrt?

Podle některých spekulací by v celé záležitosti kolem sibiřského naleziště zvláštních diamantů mohly hrát roli hlubinné vrty, které v někdejším Sovětském svazu, potažmo v dnešním Rusku v minulosti probíhaly.

Mezi ně patří také proslulý vrt s označením SG3 na poloostrově Kola na severozápadě Ruska.

Nejhlubší vrt na světě dosahuje hloubky 12 261 metrů. Foto: Andre Belozeroff / CC BY-SA 3.0
Nejhlubší vrt na světě dosahuje hloubky 12 261 metrů. Foto: Andre Belozeroff / CC BY-SA 3.0

Místo v Murmanské oblasti při ruských hranicích s Finskem se proslavilo nejen tím, že je zde nejhlubší vrt na světě (12 261 metrů), ale také podivnými okolnostmi, jež podzemní práce ukončily.

Nejhlubší díra do Země je totiž od roku 1989, kdy byl vrt oficiálně ukončen, zapečetěná. v Na dně propasti se totiž údajně měly ozývat děsivé pazvuky, které si nezadají s hororovými efekty!

Lekli se snad geologové, že se provrtali do pekla, a proto své práce ukončili? Oficiální stanovisko Rusů ovšem hovoří o tom, že na další vrtání nejsou prostředky. Aby mohli pokořit plánovaných 15 kilometrů, potřebují výkonnější vrtáky. A ty by jim mohly přinést právě sibiřské diamanty!

V roce 1989 byly podzemní práce za podivných okolností ukončeny. Foto: Evgeny Anatolievich Shelkovnikov - CC BY-SA 4.0
V roce 1989 byly podzemní práce za podivných okolností ukončeny. Foto: Evgeny Anatolievich Shelkovnikov – CC BY-SA 4.0

Nejasný začátek, otevřený konec

Průmyslovými diamanty se osazují hlubinná dláta vrtáků. Kosmické diamanty z kráteru Popigaj těmto průmyslovým diamantům odpovídají, ba co víc, oplývají ještě lepšími vlastnostmi! Je to důvod, proč Rusové před lety zatajili úžasný objev supertvrdých diamantů?

Práce na Kolském vrtu jsou sice před více než 20 lety přerušeny, ovšem s tím, že v dalších letech budou opět obnoveny – až se podaří sestavit výkonnější vrtáky. Nastal ten čas právě nyní, a proto bylo staré tajemství konečně prozrazeno?

Co však dále zůstává, to je tajemství původu diamantů z kráteru. Bude alespoň v této záležitosti někdy v budoucnu jasněji?

Foto: Viz popisky
Lokalita:
Související články
od 21.11.2024 1.1tis
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a následně je pojídá. Případ, který se stal inspirací slavného hororu Hory mají oči, možná není pouhou legendou. Alexander Bean se narodil po roce 15
od 21.11.2024 1.8tis
Virus Zika – hrozba, které od února 2016 čelilo více než dvacet zemí světa. Nebezpečné nemoci se obávají jak politici, tak obyčejní lidé. Na podzim minulého roku bylo evidováno 16 pacientů nakažených touto chorobou i v Česku! Není divu, že se okolo zákeřné epidemie začíná vynořovat řada konspiračních teorií. Může být na některých z nich něco pravdy?   V 
od 19.11.2024 2.7tis
Všichni známe pověsti o děsivých klaunech, kteří jsou ve skutečnosti opravdovými šílenci nebo dokonce maniakálními vrahy, co se neštítí ničeho. Existuje dokonce skutečná fobie z klaunů a tento fenomén mnohokrát využila i populární kultura. Co když se ale hrůza z hororových filmů stane skutečností? Sotva patnáctiletý chlapec znuděně přešlapuje na za
od 19.11.2024 3.1tis
Agartha je bájná podzemní říše, kde údajně přežívá vyspělá a inteligentní rasa árijců, potomků zaniklé Atlantidy. Ovládají prý sílu vril, jejíž pomocí například mohou uvést do chodu létající stroje.  Agarťané žijí v rozsáhlém systému podzemních chodeb pod povrchem Země, které jsou osvětleny zvláštní zelenavou září vycházející přímo ze stěn a stropů. Nacis
od 18.11.2024 2.7tis
Cadborosaurus je bájný mořský had, který se zabydlel ve folkloru tichomořského pobřeží Severní Ameriky. Nebudí hrůzu. Snad i proto se mu říká familiárně Caddy. Podle svědků by se mělo jednat o obřího hada, snad i monstrum typu druhohorního plesiosaura. Co však svědkové mohli vidět, když Caddyho pozorovali? Kromě obligátních pozorování bez finálních
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
panidomu.cz
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak,
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz