Podvodní fotograf má vytřeštěné oči a přerývaně dýchá. „Bylo to obří,“ šeptá a celý se třese. Když se v roce 2005 potápí nedaleko Baham, údajně na něj zaútočí děsivé monstrum.
„Naštěstí sem před sebe dal kameru, kterou mi to vytrhlo a zmizelo v hlubinách,“ vypráví. Podařilo se mu jako zázrakemvyklouznout ze spárů krvelačné Luscy?
V místních novinách je možné narazit na další článek o záhadně zmizelém plavci. V posledních letech nejde na Bahamách o nic výjimečného.
Souostroví v Karibiku sice na první pohled připomíná ráj, což platí i o zdejších blankytně průzračných vodách, od nového tisíciletí se ale v moři nevysvětlitelně ztrácí čím dál tím více turistů, rybářů a dokonce i lodí.
Podle domorodců je za to zodpovědná bytost známá jako Lusca. „Jde o utopenou ženu, která se proměnila v nestvůru. Z vlasů má chapadla, jimiž stahuje muže ke dnu,“ tvrdí karibská legenda. Někteří záhadologové mají za to, že v oblasti ve skutečnosti řádí kraken.
Síť podmořských jeskyň
Pod nevelkou loďkou se rýsuje velký černý stín. Ne, nejde o žádného predátora, bárka se jen pohupuje nad Deanovou modrou dírou. Moře kolem Baham je totiž nejen krásné, ale také temné a tajemné.
Ukrývá takzvané modré díry, které tvoří obrovskou síť více než 1500 neprobádaných kilometrů tunelů. „Právě spletitý systém podmořských jeskyní má být domovem Luscy, kam stahuje i své oběti,“ upozorňuje publicistka Darcie Nadel.
Zdejší nejhlubší dírou je ta Deanova u ostrova Long Island. Místní jí příznačně říkají oko do hlubin oceánu a má přes 200 metrů.
Napůl žralok, napůl chobotnice
Pobřežní hlídka nechce věřit tomu, co slyší. Podle vyděšeného plavce se ho před pár okamžiky pokusilo pod hladinu stáhnout prazvláštní monstrum. „Mělo žraločí hlavu s ostrými zuby, ale místo ocasu chapadla,“ vypoví. Popis odpovídá bájné Lusce.
Stvoření má být napůl žralokem bílým a napůl chobotnicí. V roce 2005 ho ve vodách u Baham spatří i jeden z podvodních fotografů. A popíše ho podobně. Navíc dodá, že monstrum bylo bezmála 30 metrů dlouhé a bleskurychlé.
Stejně jako hlavonožci má mít i Lusca schopnost měnit barvu a splynout s okolním prostředím.
Zmutovaný megalodon?
Moderátor a mořský detektiv Jeremy Wade (*1956) se chystá se svým týmem probádat některé z bahamských podvodních jeskyň. V roce 2015 se rozhodne zjistit, jak to s Luscou doopravdy je a zda by nemohlo jít o bájného krakena.
Během natáčení sice narazí na řadu podivných živočichů, na obludu se žraločí hlavou a tělem chobotnice ale ne. Podle Wadea je nicméně nepravděpodobné, že by šlo o krakena. „Popisován bývá jako obří hlavonožec schopný potápět lodě.
Připomínat má oliheň, zatímco Lusca má vypadat spíše jako nějaké prehistorické monstrum,“ vysvětluje. Podle některých záhadologů by mohlo jít zmutovaného megalodona, největšího žraloka, který se kdy proháněl oceány. Moc věrohodně to ovšem nezní.
To verze, že by se mohlo jednat o dosud neznámého tvora, který zde přežívá od poslední doby ledové, je už uvěřitelnější. Deanova modrá díra a další podmořské tunely totiž na Bahamách vznikly právě v této éře…