Máloco fascinuje lidstvo jako temnota nekonečného vesmíru a možnost, že tam někde existují dosud neobjevené a nepoznané formy života. Naše technologie už jsou tak daleko, že dokonce víme, na kterých místech by to mohlo být. A co víc, některé máme na dosah.
Vítejte v budoucnosti. Čeká na nás objev mimozemského života?
Obří raketa mířící do nehostinné rudé pouště. Série jaderných explozí, které pomalu mění atmosféru planety. Zakládání prvních kolonií a infrastruktury, která nakonec umožní život milionům lidí.
Takový sen představil před časem americký podnikatel a vizionář Elon Musk (*1971), který vlastní společnost Space X. Jejím dlouhodobým cílem je realizace cest na Mars a jeho následné pozemšťování.
Jenže podle mnoha expertů tomu musí předcházet velmi pečlivý výzkum, protože jinak by vše mohlo skončit katastrofou. Na rudé planetě by totiž podle všeho skutečně mohl existovat život.
Málokdo věří na zelené mužíčky s tykadly nebo na ikonické mimozemšťany s velkou hlavou, ale zároveň nikdo nechce spekulovat, co by se pod povrchem Marsu vlastně mohlo nacházet. Letošní rok nás ale zase posunul o kousek blíž k celkovému poznání. Jaká tajemství naše nejbližší planeta ukrývá?
Pravděpodobnost života 30 %
O Marsu se v souvislosti s možným výskytem života hovoří už desítky let. A šance, že by tam skutečně nějaké mikroorganismy či dokonce nějaká pokročilejší živá forma mohla existovat, stále roste.
Data ze sondy Mars Express dokonce ukázala, že se hluboko v půdě Marsu nachází solné jezero.
„Pokud jsou výzkumné závěry správné, je to poprvé, kdy jsme nalezli důkaz o přítomnosti velkého vodního rezervoáru na Marsu,“ komentovala objev americká vědkyně Cassie Stuurman. Když k tomu přidáme údaje z amerického vozítka Curiosity, které naznačují nález prastarých stop po organických látkách, je jasné, že šance na existenci života na rudé planetě už dávno není jen teoretická.
Jenže měli bychom se opravdu snažit o doručení nabraných vzorků na Zemi? Nemůže se v tom ukrývat nějaké nebezpečí?
Hrozí kontaminace?
Z možného objevování života přímo na Marsu panují i obavy. Část expertů na vesmírný výzkum upozorňuje, že to může přinášet velká rizika v podobě zavlečení cizích mikrobů na naši planetu. Ty by totiž v extrémním případě mohly být pro lidstvo smrtící.
Jenže to může platit i naopak. Mikroorganismy ze Země by mohly potenciální život na rudé planetě zničit ještě dříve, než se ho podaří prozkoumat.
Všechny tyto věci ovšem samozřejmě vědci z NASA moc dobře ví, a proto stále zdokonalují postupy, které tomu mají předejít.
„Ať uděláme cokoliv, v minutě, kdy se do dané oblasti dostanou lidé, ta automaticky přestane být neposkvrněnou,“ říká americká geomikrobioložka Lisa Pratt, která má v NASA na starosti právě ochranu proti zamoření, a dodává, že pomůže jedině precizní výzkum, který bude předcházet přímému střetu cizího organismu s člověkem.
Bude to ale stačit? Co když na Marsu číhá něco, o čem nemáme ani ponětí?