Fiktivnímu agentovi britské tajné služby padají k nohám těla nepřátel i krásných dívek. Ale mohl mít filmový idol James Bond svůj skutečný vzor?!
Chodbou továrny v německém Essenu se rozléhají tiché kroky. Britský špion ruského původu Sidney Reilly (1873 – 1925?) se přitiskne ke zdi.
Plány zbraní má už sice v kapse, ale přicházející technik by mohl pokazit celou jeho misi…Ráno pracovníci zbrojního závodu nacházejí na podlaze vykradené kanceláře uškrceného mistra výroby.
Britská tajná služba si roku 1909 mne ruce a Reilly se chystá na další misi. Mohl být právě on předobrazem slavného agenta 007 s povolením zabíjet?
Kvůli zodpovězení této otázky se musíme vrátit do roku 1952. Právě tehdy začíná britský spisovatel Ian Lancaster Fleming (1908–1964) psát svůj první román o Jamesi Bondovi s názvem Casino Royale.
Ornitolog, nebo špion?
Jak Fleming přichází na svůj geniální nápad? Má množství neobvyklých životních zkušeností. Po mnoho let vykonává povolání novináře, a také námořního důstojníka. Ale především je během 2. světové války tajemníkem šéfa britských námořních tajných služeb!
Přesto není jisté, kdo byl jeho vzorem pro postavu Jamese Bonda. Základem každé postavy je prý dobře zvolené jméno. „Muselo znít děsně obyčejně,“ dočteme se ve Flemingových pamětech.
Spisovatel se prý inspiruje americkým ornitologem (odborník na ptactvo) Jamesem Bondem (1900–1999). Odkaz na tento fakt můžeme údajně vidět ve filmu Dnes neumírej.
Právě v něm se agent 007 v podání irského herce Pierce Brosnana (*1953) vydává za odborníka na ptactvo. Ale nemohlo být vzorů „agenta s povolením zabíjet“ vícero?
Dva možní kandidáti!
Prvním možným vzorem slavného agenta 007 je kanadský letec, podnikatel, vynálezce a špion Sir William Stephenson (1897–1989). Kanaďan pracuje jako vyzvědač britských zpravodajských služeb během 2. světové války pod krycím jménem Intrepid.
Avšak pravděpodobnějším kandidátem na Bonda je již zmíněný špión MI6 Sidney Reilly, jehož život zahaluje množství mystérií. Má pocházet ze židovské rodiny, žijící na území Ruska či Ukrajiny. Jeho matku pak měla zavraždit ruská tajná služba.
Zřejmě proto si budoucí agent prý mění v devatenácti letech své původní jméno Salomon Rosenblum na Sigmunda Rosenbluma a svou bývalou vlast nemá v oblibě.
Rosenblum zfalšuje své doklady a z Ruska emigruje do Brazílie, kde pracuje jako dělník a kuchař pod falešným jménem. Později si koupí lodní lístek do Velké Británie. Co se odehraje poté? Roku 1890 v Londýně umírá britský reverend Hugh Thomas. Jenže jde o vraždu!
Končí stopa u Moskvy?
Pachatelem zločinu má být právě Salomon Rosenblum, který prý má poměr s reverendovou manželkou a zálusk na její dědictví. Tentokrát už ovšem používá novou identitu – Sidney Reilly.
Zatímco v roce 1904 propuká rusko-japonská válka, Reilly je naverbován jako dvojitý agent obou zemí. Za pomoci čínského inženýra Ho-Liang-Shunga krade Japoncům plány jejich invaze do Ruska, což prý změní historii!
O něco později ho pod svá křídla naverbuje i britská MI6. Během 1. světové války zvládne Reilly pod jménem Karl Hahn ukrást plány německých lodí a odvézt je do Británie.
Účastní se i dvou misí, jejichž cílem je zavraždit ruského komunistického politika a revolucionáře Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924).
Avšak plán byl prozrazen a Reilly v Sovětském svazu zatčen, vyslýchán a nakonec údajně 5. listopadu 1925 popraven. A to údajně v lese poblíž Moskvy. Dodnes ale není zcela jisté, jestli ho Sověti nepřijali do svých tajných služeb! Byl právě on předobrazem slavného agenta 007?