V 70. letech 20. století koluje světem konspirační teorie o tom, že americký program Apollo je podvod!
Vesmírný program Apollo je realizovaný v letech 1961–1972 a má za cíl přistání kosmonautů na Měsíci a jejich návrat. Poprvé je úspěchu dosaženo v roce 1969, kdy na povrch Měsíce vystoupí astronauti Neil Armstrong (1930–2012) a Buzz Aldrin (*1930).
Alespoň tak je informována veřejnost. Dostává ale pravdivé informace?
Nejznámějším člověkem, který zpochybňuje program Apollo (konkrétně všech šest letů na Měsíc, jež byly učiněny mezi lety 1969–1972), je americký spisovatel William Charles Kaysing (1922–2005). Tvrdí, že to jsou falešné zprávy. Jaké k tomu má důkazy?
Přistát na Měsíci? Vždyť to nejde!
Konspirátoři v čele s Kaysingem uvádějí, že na Měsíci vůbec přistát nelze. Kosmonauty by prý zahubilo zdejší životu nebezpečné záření Van Allenových radiačních pásů. Dále pak zpochybňují dokumentární záběry a fotografie. Na nich prý lze zcela jasně poznat, že jde o podvod.
Podivné je údajně například to, že americká vlajka na Měsíci se mihotá ve větru. Jenže to není možné, jelikož na Měsíci je vakuum, tedy žádný vítr. Prý také nehrají světla a stíny – vypadá to, jako by domnělý Měsíc byl spíše jen jakýmsi studiem.
A co víc, nikde nejsou vidět žádné hvězdy! Takové a ještě další argumenty předkládají lidé, kteří jsou přesvědčeni o klamnosti programu Apollo. Odhalili snad nepříjemnou pravdu?
Vědci versus konspirace
Proti skupině nadšených konspirátorů ale stojí celá armáda těch, kteří jejich námitky vyvrací. Simulace přistání na Měsíci totiž ukáže, že pohyby astronautů i prostředí zcela odpovídá realitě a zároveň i záběrům z programu Apollo.
Navíc vlajka prý ve vakuu vlaje více než ve vzduchu. A co se týče smrtícího záření, tomu byli kosmonauti vystaveni jen příliš krátce na to, aby je zahubilo.
Je tedy celá teorie o americkém podvodu pouhou mystifikací? Nebo nám Američané skutečně něco tají?