Tygr jihočínský (Panthera Tigris amoyensis) je v současnosti považován za pravděpodobně vyhubeného. Ve volné přírodě nebyl pozorován posledních dvacet pět let. Těšit se krásou této šelmy můžeme jen v zoologických zahradách.
Jak je to však s legendárním modrým tygrem, který je někdy chápán jako mutace právě tygra jihočínského? Existoval vůbec někdy modrý tygr?
Tygr jihočínský se v minulosti nejčastěji vyskytoval v subtropických oblastech jižní Číny a severních regionů Vietnamu. Právě zde se měl pohybovat i legendární modrý tygr.
Modrý, nebo maltézský?
Modrý tygr byl v přírodě skutečně pozorován. Hlášení očitých svědků – zkušených lovců působí věrohodně. Přesto nikdy nebyl jedinec modrého tygra uloven. Přízrak modrého tygra je občas v literatuře jmenován i jako tygr maltézský. Proč?
Přívlastek „maltézský“ patrně odkazuje na zbarvení srsti některých druhů vyšlechtěných koček, včetně populární britské modré kočky.
Ostatně, maltézskou kočku najdete v nabídce domácích mazlíčků i v současnosti. Dostupnost modrého tygra je o poznání komplikovanější…
Genetická mutace
Setkání s modrým s tygrem v roce 1910 barvitě popisoval například americký lovec Harry Caldwell. Zajímavé je i svědectví amerického vojáka, který bojoval v korejské válce v padesátých letech minulého století. Také on měl spatřit modrého tygra.
Pokud bychom uznali, že modrý tygr existoval, či stále ve volné přírodě žije, co by mohlo být příčinou modrého zbarvení jeho srsti? Pravděpodobně by šlo o neškodnou genetickou mutaci schopnou šíření v malých smečkách.
Pokud však nebude uloven, či odchycen exemplář modrého tygra, nezbývá nám, než tuto šelmu nechat ponechanou v kategorii kryptidů – živočichů, jejichž existence zatím nebyla zcela prokázána.