Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch Muchu v Jizerských horách. Kde se vzal?
Jizerské hory jsou nejsevernějším českým pohořím. Plná jejich třetina se nachází na území Polské republiky, kde je rovněž nejvyšší vrchol „Jizerek“ – Wysoka Kopa (1126 metrů nad mořem). Dříve se o tomto pohoří hovořilo jako o západním výběžku Krkonoš.
Umělý původ?
Duch Muhu je zmiňován v publikaci Báje a pověsti z Čech a Moravy – Liberecko. Spisovatel Vladimír Hulpach (* 1935) zde předestírá pověst o tom, že duch Muhu je společným dílem vládce Krkonoš – Krakonoše a patrona Orlických hor – Rampušáka.
Vzhledem k tomu, že Rampušák byl prokazatelně uměle vytvořen až v šedesátých letech minulého století, může se zdát, že duch Muhu je rovněž uměle vytvořenou postavou se stářím maximálně několik desítek let.
Slovanský bůh?
Spekuluje se však, že historie tajemného vládce Jizerských hor může sahat až do dávnověku. Možnou analogií je postava Radegasta, původně pohanského boha polabského kmene Ratarů.
V tom případě by i duch Muhu mohl být nějakým dávno zapomenutým členem panteonu slovanských bohů. Této teorii pomáhá argumentovat i fakt, že duch Muhu měl být zmiňován i v německé regionální literatuře devatenáctého století.
Jeho sídlem je prý vrch Muchov (787 metrů nad mořem). Patron Jizerských hor na sebe s oblibou bere nejen podobu šedovlasého kmeta, ale i mlhy.