Město Kolín, ležící na řece Labi, najdeme ve východní části Středočeského kraje. V roce 1845 byl Kolín napojen na důležitou železnici mezi Prahou a Olomoucí, což bylo prospěšné pro jeho další rozkvět.
Dominantu města pak představuje chrám svatého Bartoloměje, původně raně gotický z druhé poloviny třináctého století. Na jeho přestavbě v gotickou katedrálu se koncem čtrnáctého století podílel známý německo-český architekt a stavitel Petr Parléř.
Kostel je národní kulturní památkou a navíc se k němu váže i zajímavá pověst o zvonu.
Když se kdysi místní rytíř jménem Vužan chystal vykonat svatou pouť do Jeruzaléma, aby na něj po čas jeho nepřítomnosti jeho žena nezapomněla, nechal jí ulít zvon do kostela sv. Bartoloměje.
Podle legendy prý rytířova žena do zvonoviny údajně vhodila několik stříbrných mincí, aby hlasu zvonu přidala na mohutnosti. Rytíř jí poté slíbil, že se k ní do deseti let zcela jistě vrátí.
Když se však rytíř nevrátil ani po deseti letech, jeho žena začala pomýšlet na nové vdavky.
Právě kráčela s ženichem do kostela, avšak stále musela myslet na svého ztraceného muže, nikoliv na nastávající svatbu, když náhle začal její zvon vyzvánět, že se pán již vrací. Rytíř se tedy nakonec vrátil ještě včas a dál žil šťastně se svou ženou.
Pověst o Vužanovi zachytil český básník Josef Svatopluk Machar v básni „Zvon“ ve své sbírce „Golgatha“. Kostelní zvon se však v roce 1796 během požáru zřítil z věže, roztloukl se na kusy a musel být přelit…