Jméno tohoto kryptida zní skoro jako pozdrav – ahool. Nejčastěji je tento tvor považován za velkého netopýra. Jiní v něm však spatřují í okřídleného primáta. Jeho domovem by měla být džungle na ostrově Jáva v Indonésii.
Kromě ahoola na Jávě by měl v této části světa žít i jeho bratránek. Ten byl pojmenován ropen. Za jeho domovinu je pokládán ostrov Nová Guinea nedaleko severoaustralského pobřeží.
Záhadný kryptid
Jak by měl ahool vypadat? Uvádí se, že je celý pokrytý srstí. Jeho křídla – létající blány by měly dosahovat rozpětí až třech metrů. Vzhledem ke své velikosti by ahool neměl problém ani s útokem na člověka. Hlavová část ahoola má rysy, které jsou mixem netopýra a primáta.
Vskutku, hrozivé stvoření! Kdy a kde byl ahool údajně poprvé spatřen? Psal se rok 1925, kdy na něj narazila malá přírodovědná expedice na ostrově Jáva. Ze setkání naštěstí její členové vyvázli jen s pořádný šokem.
Pterosaurus, nebo puštík?
O dva roky později se ahool objevuje na okraji jedné vesnice na Jávě. Opět nedošlo mezi tajemným kryptidem a lidmi k žádné výraznější interakci. Zástupce jakého živočišného druhu může tajemný ahool být?
Kromě příbuzenského vztahu k netopýrům a primátům se spekuluje, že by se mohlo jednat o fosilního ptakoještěra-pterosaura.
Skeptické hlasy ovšem namítají, že by pozorování ahoola mohlo být i nadsazeným popisem velké sovy. Slibným adeptem na Jávě je prý jeden druh puštíka (Strix seloputo). Jedná se o velmi teritoriálního dravce, který neváhá zastrašit překvapivým útokem i člověka.