Canvey Island je rekultivovaný ostrov v ústí řeky Temže. V první polovině dvacátého století se stal rychle rostoucím přímořským letoviskem. Lidé s oblibou mířili na tamní pláže. To, co tam spatřili, je však někdy pořádně vyděsilo!
Ústí velkých řek jsou z hlediska rozmanitosti životních forem atraktivní pro rybáře i obdivovatele vodní fauny. Byl předpoklad, že návštěvníci a zejména obyvatelé ostrova se nenechají jen tak snadno překvapit nějakým tím vodním živočichem. To však platilo až do listopadu 1953. Co se stalo?
Záhadné zdechliny
Tehdy byl na jednu z pláží vyplaven prapodivný mořský tvor. Podle popisu se jednalo o rybu s růžovými končetinami. Po marných pokusech o identifikaci byl tvor spálen a na celou událost se zapomnělo.
V srpnu 1954 se ovšem objevuje na pláži další podivná zdechlina. I v tomto případě tvor vzdoroval přesnému určení. O jakého živočicha se jednalo?
Byl to snad neznámý kryptid, který zatím v Severním moři úspěšně unikal lidské pozornosti? Současní badatelé a kryptozoologové zaujali k této dvojici mořských příšer z ostrova Canvey spíše rezervovaný postoj.
Jejich skepse zesílila, když se ve virtuálním prostředí začala u popisu nálezové situace objevovat i údajná dobová fotografie záhadného tvora.
Skepse badatelů
Na snímku totiž byla zachycena sice bizarní, ale vědě důvěrně známá ryba – ďas mořský (Lophius piscatorius). Právě na ostrově Canvey byl v roce 1967 registrován rekordní úlovek ďasa.
Zároveň také upozornili, že v lokálních novinách byly nálezy o zdechlinách v letech 1953 a 1954 pouhou zajímavostí.
Celosvětovou záhadou se staly až postupem času, kdy se na původní zprávu nabalovaly další a další informace a popisy údajných věrohodných svědků. „U ďasa! To je ale děsivej ďas!“ Těmito slovy dost možná první nálezce rybí zdechliny zhodnotil celou situaci.
Potom ale začal příběh žít vlastním životem. Zrodila se legenda o neznámých příšerách z ostrova Canvey…