S německým městem Cáchy je již od středověku spojován legendární tvor označovaný jako bakhauv. Většina lidí jej vidí pouze jako bájného tvora vytvořeného lidskou fantazií.
Existuje však i skupina těch, kteří v sobě živí naději, že by se mohlo jednat o kryptida, reálné, ale vědě neznámé zvíře.
Folklorní legendy popisují tohoto tvora jako dravé zvíře velikosti telete. Disponuje nebezpečnými tesáky a zdržuje se v blízkosti vody. V minulosti bylo uváděno, že bakhauv žije i v podzemí města, například v kanalizačních stokách.
Averze k alkoholu
V současnosti je bakhauv důležitou součástí turistické nabídky Cách. Ikonická je zejména jeho socha.
První skulptura neznámého tvora se ve městě objevila již v roce 1902. Ve druhé světové válce ovšem socha prohrála při střetnutí s poptávkou po kovech – byla roztavena. Nová socha byla slavnostně odhalena v roce 1967. Zdobí město dodnes.
Současně je připomínána i legenda, že bakhauv má především spadeno na opilé muže. Má tak i preventivní úlohu při boji s alkoholismem i prostou konzumací alkoholu na veřejných městských prostranstvích.
Král na lovu
Mohl bakhauv skutečně existovat? Pokud ano, o jaké zvíře se jednalo? V kronikách byla nalezena zmínka, že s tvorem jménem bakhauv se měl dostat do konfrontace i král Pipin III. Krátký (714-769), který jednoho z těchto tvorů ulovil.
Zmínky o setkání s podivným tvorem přicházely i v dalších stoletích. Na jaké, byť i prehistorické zvíře, bychom mohli opatrně ukázat prstem? V úvahu přichází podčeleď Machairodontinae zastřešující vyhynulé kočkovité šelmy lidově označované jako šavlozubí tygři.
Ukazuje se totiž, že zástupci této podčeledi zmizeli z Evropy o mnoho později, než se původně předpokládalo. Není vyloučeno, že se dostávali i do kontaktů s lidmi.
Rada na výlet
Mohla nějaká izolovaná skupina těchto zvířat v okolí Cách přežít až do období středověku? Vysvětlit lze totiž i averzi legendárního tvora vůči opilcům, protože i smysly běžných koček s nelibostí vnímají „alkoholové výpary“. Chystáte se na výlet do Cách?
Bylo by asi rozumnější, dát si na závěr noční prohlídky města pouze sklenici mléka a vynechat cokoli ostřejšího, co říkáte?! S „opičkou na rameni“ se totiž jen obtížně uniká před vydrážděným šavlozubým tygrem!