Jónské moře je zejména v letních měsících magnetem pro davy turistů. Čistá voda a pohostinnost řeckých ostrovů. Co více si přát?! Má to jeden háček… Jste si jistí, že víte, co skrývají zdejší mořské hlubiny?
V roce 2015 obletěla svět zpráva, že mladá rodina na lodním výletě viděla ve vodě u pobřeží ostrova Korfu velmi podivného tvora. Navzdory očitému svědectví tento živočich stále vzdoruje identifikaci.
Neznámý živočich
Událost se stala nedaleko pobřežních jeskyní, což samozřejmě zavdalo podnět k diskuzím, zda turisté nevyrušili nějakého živočicha, který v úkrytu zatím úspěšně odmítal kontakt s naší civilizací. Co výletníci ve vodě spatřili?
Popis by odpovídal nějakému druhu „mořské sirény“. Do této skupiny živočichů patří například populární kapustňáci či dugongové. Zvažována byla i varianta, že se jednalo o extrémně vzácného středomořského tuleně (Monachus monachus).
Nakonec se však objevila i teorie, které šokovala i rozesmála zároveň. Jaká?
Kryptid, nebo „nárazník“?
Odborníci na jachting tvrdili, že podivný tvor ve vodě nebyl živočichem, ale odlomenou částí speciálního „nárazníku“, který chrání trupy lodí například při kotvení v přístavech. Samozřejmě, ne všichni s takovým vysvětlením souhlasili.
Skupina kryptozoologů se spíše soustředila na zkoumání eventuality, že by se u Korfu objevil zástupce dávno vyhynulého rodu Ambulocetus.
Tomuto vývojově primitivnímu kytovci se přezdívá i „chodící velryba“. Zástupci tohoto rodu dosahovali délky téměř tří metrů a váhy okolo dvě stě kilogramů. To by odpovídalo proporcím pozorovaného živočicha.
Epilog
Mohl by takový kryptid uniknou v Jónském moři naší pozornosti? Faktem je, že by mu to umožnila hloubka tamního moře i četné podmořské jeskyně, které se zde nacházejí.
Zastánci teorie kryptida u pobřeží Korfu argumentují i příklady z antiky, kdy se lidé ve Středomoří velmi báli bájných sirén, které lákaly lodě na mělčiny.
Poněkud ošklivým předobrazem mytologické sirény by mohl být právě Ambulocetus zvědavě vyhlížející z vody. Jediná potíž je, že Ambulocetus měl vyhynout přibližně před padesáti miliony lety.