3. dubna 1888: Ve Whitechapelu začíná řádit Jack Rozparovač.
Domů     Záhadná indiánská pevnost Samaipata: Postavila ji dosud neznámá vyspělá civilizace?
Záhadná indiánská pevnost Samaipata: Postavila ji dosud neznámá vyspělá civilizace?
od 7.2.2024
3.3tis
331
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

V Jižní Americe se nachází mnoho zvláštních staveb, nad jejichž technickým provedením zůstává rozum stát.

Nikdo dnes nedokáže vysvětlit, jak mohli dávní budovatelé vytvořit tak monumentální, a přesto precizně tvarovavé stavby. Jedním z těchto divů je i pevnost Samaipata, která by mohla být dokonce starší než Stonehenge!

Vědci si zprvu mysleli, že Samaipatu postavili Inkové – komplex bude ale nejspíše o tisíce let starší! Největší záhadou Samaipaty jsou dvě paralelní rýhy, o jejichž účelu se odborníci i nadšenci stále přou. Britský cestovatel Percy Fawcett.

V centrální části Bolívie, na východním úpatí And, se nachází malé městečko Samaipata. Jeho architektura je veskrze španělská. Však ho také na počátku

17. století založili španělští dobyvatelé. Lokalita je proslulá především pěstováním vinné révy. Obec ale proslavilo něco úplně jiného.

Jen pár kilometrů na východ se nachází unikátní archeologické naleziště El Fuerte de Samaipata, které široko daleko nemá obdoby. Výzkumníci tu už mnoho let odkrývají pozůstatky dávného městského komplexu, nad jehož vyspělostí se všichni podivují.

Jeho stavbu zprvu všichni připisovali Inkům, kteří byli známí svou stavitelskou precizností, s postupujícími vykopávkami se ale ukazuje, že je celá lokalita mnohem starší. Vyvstává ale otázka, kdo jiný by v tomto místě mohl něco tak složitého postavit?

Největší záhadou Samaipaty jsou dvě paralelní rýhy, o jejichž účelu se odborníci i nadšenci stále přou.
Největší záhadou Samaipaty jsou dvě paralelní rýhy, o jejichž účelu se odborníci i nadšenci stále přou.

Rozlehlý komplex

Samotný komplex se skládá ze dvou částí. Centrální místo představuje otesaná skalní plošina, jejíž základna má rozměr zhruba 220 × 60 metrů.

Do skály je z boku vytesaná řada menších i větších výklenků, které jsou bohatě zdobené reliéfy zvířat i různými geometrickými tvary. Jejich účel je neznámý. Spekuluje se ale, že se tu možná shromažďovaly náboženské relikvie nebo jiné významné předměty.

Na nejvyšším místě skály se nachází dlouhá prohlubeň se stupňovitými okraji, které nejspíše sloužily k sezení. Podle odborníků mohla tato část sloužit jako shromaždiště, kde se možná konaly sněmy kněží nebo jiných vysokých hodnostářů.

Na jih od této otesané skály se pak nachází rozlehlá obytná část. Ústředním bodem je prostorné náměstí, kde se mohli obyvatelé města shromažďovat během obřadů nebo sněmů. Jak je ale toto místo vlastně staré?

Vědci si zprvu mysleli, že Samaipatu postavili Inkové – komplex bude ale nejspíše o tisíce let starší!
Vědci si zprvu mysleli, že Samaipatu postavili Inkové – komplex bude ale nejspíše o tisíce let starší!

Nejasná datace

Po zahájení archeologických vykopávek se výzkumníci domnívali, že odkrývají incké město, které tento slavný jihoamerický národ vybudoval na východní hranici své říše. S přibývajícími nálezy začalo být ale jasné, že Inkové se na výstavbě Samaipaty nepodíleli.

Pouze převzali už existující město, které nejspíše v 15. století při svých válečných výpadech dobyli a učinili z něj pohraniční pevnost své říše. Odborníci na základě vykopávek odhadli, že komplex mohl být postaven kolem roku 300 n. l. a za jeho stavitele určili indiánské kmeny pocházející z amazonských nížin.

V této době se měla údajně jedna skupina zvaná Chané, která sdružovala několik indiánských kmenů, usadit ve výše položených oblastech And a vybudovat si tu své osady včetně velkého městského komplexu. Tato teorie je ale poněkud krkolomná.

Kultura Chané totiž stavěla jen obyčejné vesnice s dřevěnými domky a kromě Samaipaty není známá žádná jiná kamenná stavba, kterou by za dobu své existence tato kultura postavila…

Neznámá vyspělá civilizace?

Mnoho odborníků se proto domnívá, že Samaipata bude nejspíše ještě starší. Důkazem je prý výrazná eroze těch částí komplexu, které zjevně za dobu jeho existence neprošly žádnými úpravami. Z geologického hlediska by mohla být celá stavba stará až 3500 let!

Jenže z této doby nemáme jediný důkaz, že by v oblasti mezi Andami a amazonskými nížinami existovala vyspělá kultura, která by mohla něco takového postavit.

Britský cestovatel Percy Fawcett.
Britský cestovatel Percy Fawcett.

Záhadologové ale upozorňují na legendární město „Z“, které údajně objevil britský cestovatel Percy Fawcett (1867–1925), ale jeho polohu už nestačil nikomu oznámit, protože při poslední expedici záhadně zmizel.

Město by mělo stávat v amazonské oblasti Mato Grosso, která přímo sousedí s bolivijskými hranicemi.

Kontakt s mimozemšťany?

Neznámé stáří komplexu ale není jedinou záhadou spojenou se Samaipatou. Odborníci si dosud lámou hlavy nad účelem dvou paralelních vytesaných žlabů na východní stěně centrální skalní plošiny. Jejich pravidelnost a dokonalé pravé úhly jsou až zarážející.

Podle vědců se možná využívaly během náboženských obřadů. Kněží jimi nechávali téct vodu, nebo dokonce krev lidských obětí.

Rýhy jsou ale příliš široké a hluboké, aby jimi mohla téct krev. Kněží by do nich museli vylít celý potok krve, aby se tekutina dostala z jednoho konce na druhý.

Někteří vědci si ale povšimli, že vyryté dráhy přesně ukazují do konkrétního místa v souhvězdí Lva.

Záhadologové se proto domnívají, že nám tímto dávní stavitelé zanechali zprávu o návštěvnících z vesmíru, kteří mohli místním indiánským kulturám poskytnout znalosti a technologie k vybudování takto sofistikovaných a precizních staveb. Pomáhali snad se stavbou Samaipaty mimozemšťané?

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, facebook.com, pixabay.com, youtube.com, flickr.com
Lokalita:
Související články
od 29.3.2025 3.4tis
Na výrobu Jantarové komnaty prý v 18. století padly až čtyři a půl tuny vzácného jantaru, a proto není divu, že se jí přezdívalo osmý div světa. Krátce po 2. světové válce je však odvezena z ruského Kaliningradu a slehne se po ní zem. Podle zatím poslední verze může být ukryta v podzemí německého města Wuppertal. ENIGMA představuje i další varianty, kde se možná nachází. Která je ta správná? [g
od 9.3.2025 2.9tis
Před dvěma lety proběhl v ledovcovém údolí pod horou Zugspitze zvláštní smuteční obřad. Představitelé křesťanských církví zde uspořádali zádušní mši za tající ledovec. Vědci se však snaží, aby případné requiem nezaznělo i pro oběti katastrofy, která zde začíná hrozit. Jaká tajemná síla zde představuje smrtící nebezpečí? Zugspitze je nejvyšší horou
od 15.1.2025 3.1tis
Většina českých měst pamatuje různorodou minulost. A to včetně strašlivých masakrů a požárů. Stojí tyto tragédie i za množstvím záhad, které jsou spjaty se středočeským Berounem? Dodnes mají městem bloudit tajemné přízraky!   Rozsáhlý klášter pohlcují plameny. Zatímco se bortí krovy střechy, je slyšet křik umírajících dominikánů. Mnichům z Berou
od 3.1.2025 3.1tis
Andělská Hora podle řady senzibilů sedí vysoko na žebříčku nejpozitivnějších míst Česka. Lidskému organismu prý účinně „dobíjí baterky“ a dokonce má mít léčivé vlastnosti. ENIGMA se proto se vydává okusit blahodárnou energii Andělské Hory na vlastní kůži. Je zdejší návštěva skutečně tak prospěšná, jak se tvrdí?   Esoterici a senzibilové o těchto místech hovoří jen v superlativech. Mají
od 8.12.2024 3.6tis
Jde o jednu z nejrozlehlejších zřícenin u nás. Hrad Lukov nedaleko Zlína zaujme nejen svou rozlohou, ale i množstvím tajemných příběhů, které se o něm i o jeho okolí tradují. Skutečně pod ním dodnes leží tajná chodba? A podaří se někdy najít poklad, který tam zřejmě nechal ukrýt jeden z bývalých vlastníků? Na pobořené zdi kdysi majestátního hradu dopadá m
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz