Obdivujeme vizi, se kterou se Kryštof Kolumbus (1450-1506) vydal na oceán, aby nakonec objevil nový kontinent. Slavný mořeplavec však nebyl snílek. Vstřebával do sebe trpělivě a pozorně všechny tehdy dostupné informace.
Jeho „tajnou zbraní“ při cestě přes Atlantik byla pravděpodobně i takzvaná Martellova mapa.
Henricus Martellus Germanicus byl německý kartograf, který v letech 1480 až 1496 působil v italské Florencii. Jeho mapy shrnovaly dostupné geografické informace, které byly známy na počátku slavných objevitelských cest.
Martellova mapa
To, že Kolumbus použil v roce 1492 Martellovu mapu, je sice pravděpodobné, ale jasné důkazy o tom chybějí. Můžeme spíše odvozovat ze zvolené trasy, že na palubě karaky Santa Maria měl i zmíněné dílo německého kartografa. Kolumbus měl v plánu doplout do Asie.
Velmi ho proto zaujalo Japonsko, které na Martellově mapě najdeme. Místo něho samozřejmě objevil americký kontinent…Odkud Martellus čerpal pro svoji mapu z roku 1491 informace?
Zdrojem byly například i cesty Marca Pola a portugalských mořeplavců. Kartograf čerpal také z poznámek o návštěvě etiopské delegace ve Florencii v roce 1441.
„Tajná zbraň“
Martellova mapa mohla být pro Kolumba „tajnou zbraní“. S její pomocí se probojovával zdánlivě nekonečným prostorem Atlantiku. K ní patrně utíkal ve chvílích plných nejistoty a pochybností, když čelil reptání posádky i vlastní malověrnosti.
V okamžiku, když dosáhl ostrovů nového kontinentu, byla to zase Martellova mapa, která jej utvrdila, že je kdesi v Japonsku, pohádkové Asii. Samotná mapa by dozajista k úspěšné objevitelské cestě nestačila.
Nebýt železné vůle a odvahy samotného Kolumba, bylo by to jen „cestování prstem po mapě“, co říkáte?!