V roce 1995 byl v moři nedaleko pobřeží Nové Guineje spatřen záhadný tvor kráčející korálovou lagunou. Byl to obraz ve smyslu přísloví, ve kterém se slon pohybuje v porcelánu. I po tomto tvorovi zůstávala na korálovém útesu učiněná spoušť. Jen to prý nebyl slon, ale dinosaurus!
Neznámý tvor se v téže lokalitě objevil i v roce 1999. Zvíře se nakonec ukrylo v moři. Nebylo pochyb, že atlas fauny ostrova Nová Guinea a nejbližšího okolí by si možná zasloužil pár stránek doplnit.
Živoucí fosilie
Do třetice všeho dobrého? Ano, i třetí setkání s monstrem v roce 2006 se pro náhodného pozorovatele obešlo bez újmy na zdraví. Bylo jasné, že neznámé zvíře je býložravec, navíc nevykazovalo známky agresivity. Respekt ovšem budilo svojí velikostí.
O jakého tvora se mohlo jednat? Už vás nebudeme napínat…
Podle popisů, získaných z výše uvedené trojice setkání, bylo usuzováno, že se tvor nepodobá žádnému žijícímu zvířeti, avšak překvapivě mnoho shodných rysů vykazuje s vyhynulým býložravým dinosaurem rodu Lufengosaurus, který naši planetu obýval před sto devadesáti miliony lety.
Úkryt v moři
Objevy fosilií dinosaurů rodu Lufengosaurus jsou hlášeny zejména z Číny. Nejprve se soudilo, že se jednalo o všežravce, později se prosadilo tvrzení o jeho býložravosti. Na délku měřil až devět metrů, dosahoval hmotnosti okolo dvou tun.
Mohla by nějaká jeho populace přežívat v oblasti ostrova Nová Guinea? Pravdou je, že se jedná o odlehlou část světa s mnoha svébytnými živočišnými druhy. Očití svědkové jej navíc popsali relativně věrohodně.
Zajímavé je, že zvíře uniklo do moře, když vycítilo přítomnost člověka. Možná se v nějaké podmořské jeskyni nacházel i jeho úkryt, kdoví.
To by svědčilo i o dobré adaptaci na vodní prostředí. Ohledně Lufengosaura totiž odborníci předpokládali, že jeho doménou byla především souš. Ale časy se mění a rovněž evoluce nestojí na místě.
Lufengosaurus z období druhohor by se patrně lišil od své živoucí fosilie z dvacátého prvního století, co myslíte?!