Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existenci často zpochybňují.
Na začátku srpna roku 2016 však archeologové oznámili, že možná našli místo, kde se mýtický král narodil!
Artušovské legendy jsou stále předmětem mnoha spekulací. Vycházejí z reálných událostí, nebo jde jen o smyšlenky?
Zásadní objev, jenž by mohl přispět k rozlousknutí stovky let staré záhady, ohlásili v roce 2016 archeologové provádějící vykopávky poblíž středověkého hradu Tintagel, který se nachází v hrabství Cornwall na nejzápadnějším poloostrově Anglie.
Podařilo se jim tam totiž najít pozůstatky královského paláce pocházejícího z doby, kdy měl Artuš přijít na svět…
Magická noc
Vůbec první ucelené vyprávění o životě Artuše lze nalézt v díle Dějiny králů Británie, které sepsal kolem roku 1136 anglický kněz Geoffrey z Monmouthu (asi 1100–1155).
V něm je mimo jiné uvedeno, že otcem legendárního panovníka byl anglický král Uther Pendragon, který ho počal na hradě Tintagel s překrásnou ženou jménem Ygerna. Ta měla být manželkou cornwallského vévody Gorloise a svého muže prý nikdy podvést nechtěla.
Protože do ní byl ale Uther zamilovaný až po uši, proměnil ho prý kouzelník Merlin do podoby Gorloise, v níž mohl na hradě se svou vyvolenou bez jakýchkoli problémů strávit noc (hrad, který na místě stojí dnes, byl vybudován až ve 13. století – pozn. red.).
Celý příběh byl dlouhou dobu považován za legendu. Na začátku srpna roku 2016 ohlásili archeologové, že na místě hradu Tintagel odkryli pozůstatky královského paláce, který pochází z 6. století. Tedy z Artušovy doby!
Legenda s pravdivým jádrem?
„Tento objev naprosto mění naše chápání tohoto místa,“ říká jeden z autorů nového výzkumu Win Scutt. Vědci na místě nalezli doklady o existenci metr tlusté zdi luxusního paláce, který pravděpodobně kdysi obýval někdo nesmírně bohatý.
Archeologové odhalili víc než 150 fragmentů keramiky a skla, jež pocházejí z různých exotických koutů světa. V paláci se tak údajně pilo víno z Turecka, konzumoval olej z Řecka, používaly poháry z Francie a nádobí ze severní Afriky.
Žil zde cornwallský vévoda Gorlois, známý z artušovských legend? Došlo snad v paláci k početí mýtického krále? Podle skeptických hlasů se jméno Gorlois poprvé objevuje až v Dějinách králů Británie a jde jen o výmysl autora tohoto díla.
Palác prý ve skutečnosti s nejvyšší pravděpodobností patřil vládcům britského království Dumnonie, které v období mezi pozdním 4. a pozdním 8. stoletím zahrnovalo Devon a části dnešního Cornwallu a Somersetu.
Stoupenci teorie o existenci krále Artuše však trvají na tom, že archeologický objev znovu otevírá otázku, do jaké míry jsou dávné legendy založeny na skutečnosti…