Britské ostrovy se mohou těšit jedním z nejznámějších světových kryptidů. Ano, jde o legendární Nessie ze skotského jezera Loch Ness. Poněkud ve stínu zájmu pak leží informace, že i v dalších jezerech Spojeného království se mohu nacházet záhadní tvorové. Příkladem je jezero Windermere v hrabství Cumbria.
Pod hladinou tohoto jezera by měl být domov tajemného vodního monstra označovaného místními obyvateli jako Bownessie. Říká se, že tato příšera je v mnohém podobná právě Nessie.
Společným jmenovatele Nessie a Bownessie je potom fakt, že se jejich existenci zatím nepodařilo potvrdit.
Pozorování příšery
Dodejme, že případný kryptid by našel v jezeře Windermere ideální domov i dostatek soukromí. Windermere je totiž největším přírodním jezerem Anglie. Na délku měří osmnáct kilometrů, jeho maximální hloubka dosahuje úctyhodných šedesát šest metrů.
Pobřežní linii jezera navíc navyšuje i osmnáct zdejších ostrovů. Jezero má zároveň spojení s mořem prostřednictvím řeky Leven a je bohaté na ryby, především siveny a pstruhy.
Pojďme však od zeměpisných, hydrologických a ichtyologických údajů zpátky k tajemné Bownessie. Co o ní víme? Zajímavé je, že většina hlášených pozorování Bownessie je novějšího data.
Vodní monstrum zde očití svědkové hlásili v letech 2006 a 2009. Ve druhém případě mělo být natočeno i krátké video, jehož vypovídající hodnota je ovšem diskutabilní.
Kryptid, nebo iluze?
V roce 2011 se zde vydává na rekreační plavbu na kajaku dvojice turistů. Tom Pickles a Sarah Harringtonová po návratu hlásí pozorování neznámého živočicha, který dosahoval délky „tří automobilů“.
Bohužel již nebylo upřesněno, zda se automobilový srovnávací údaj týká kategorie miniaut, nebo hasičských vekoobjemových cisteren.
V roce 2012 jistý Colin Honor uvádí, že pozorované neznámé zvíře mělo délku mezi pěti a šesti metry. Co na to skeptičtí vědci?
Podle nich mohlo být záhadné zvíře ve skutečnosti optickou iluzí, kdy vícero exemplářů sumce velkého (Silurus glanis) plavalo ve formaci těsně pod hladinou.