Nejsušší pouští na naší planetě je jihoamerická Atacama na území Chile. Přes nehostinnost zdejší krajiny zde trvale žije přes milion lidí. Důvodem je nerostné bohatství celé oblasti, které samozřejmě generuje i pracovní místa.
Dost možná zde však má domovské právo i podivný tvor pojmenovaný Arica. Co o něm víme?
Poušť Atacama je proslulá i teplotními extrémy. Například v létě zde teplota padá v nočních hodinách k nule, aby se přes den vyšplhala až padesáti stupňům Celsia. Jaké zvíře by dokázalo v těchto podmínkách úspěšně existovat? Snad takové, na něž byla i evoluce krátká…
Kryptid na dietě?
Záhadný tvor-kryptid Arica se prý podobá dinosaurovi-dromaeosaurovi, nebo připomíná i vyhynulého obřího nelétavého ptáka rodu Phorusrhacos. Pozorován byl zejména motoristy jedoucími po silnici mezi městy Arica a Iquique.
V roce 2004 rodina španělských turistů zaznamenala hned několik jedinců záhadného zvířete pohromadě. Mohla by na poušti Atacama žít celá populace zástupců prehistorické fauny?
Skeptické hlasy namítají, že argumentem proti je právě nehostinnost celé lokality, kde je zdrojů potravy skutečně poskrovnu. Přežili by obří tvorové na takové dietě?
Záhada trvá
Poprvé byl tvor Arica pozorován v roce 1980. Tehdy se ještě spekulovalo, že to mohl být obrovský klokan. Později se již očitá hlášení profilovala jako pozorování dinosaura, nebo obřího ptáka.
Pravdou je, že v dávné minulosti v lokalitě dnešní pouště Atacama skutečně dinosauři žili a prosperovali.
Dokládají to bohaté paleontologické nálezy. Mohli by zástupci fauny druhohor přežít v této oblasti do našich časů? Záhada stále trvá. Berte to v úvahu při vašich cestách na jihoamerický kontinent. Podle všech známek je tajemný tvor Arica masožravec!