Před 116 lety došlo v prostoru centrální Sibiře k mimořádně silné explozi. Nikdo neví, čím byla způsobena. Odborníkům i laikům z celého světa nedává spát dodnes, ale vysvětlit ji zatím nikdo nedokázal.
30. června 1908 vychází na modré obloze slunce a sesílá své paprsky na zvlněnou lesnatou krajinu v povodí řeky Podkamenná Tunguzka. „Peklo vypuklo přesně v 7.17 hodin. Na obloze se objevil zářící předmět, který se pohyboval obrovskou rychlostí.
O několik vteřin později se všechno otřáslo děsivou detonací a na obzoru se zvedl kilometry vysoký ohnivý sloup,“ přibližuje událost německý badatel Hartwig Hausdorf. K čemu tam došlo?
Chybějící odpovědi
„V souvislosti s touto záhadou byly zvažovány veškeré exotické fenomény moderní astrofyziky. Byl to snad ten nejdémoničtější objekt – černá díra?
Mohlo jít o antihmotu, která se podle postulátu nositele Nobelovy ceny Paula Diraca nachází kdesi ve vesmíru a která anihiluje vše, čeho se dotkne,“ ptají se britští publicisté Simon Welfare a John Fairley.
Jednoznačné odpovědi přitom stále chybějí. „Bohužel, s výjimkou několika poznámek a svědectví místních obyvatel a sibiřských novin musel jakýkoli výzkum půl generace čekat, neboť v Evropě zuřila válka,“ poznamenávají Welfare a Fairley.
Teprve v roce 1921 se do oblasti na pokyn sovětské akademie věd vydá uznávaný vědec Leonid Kulik, který zdevastovanou krajinou zamíří přímo do epicentra výbuchu.
„Pokládal jsem za samozřejmé, že to všechno vyvolal pád kamenného nebo kovového meteoritu. Na místě jsem po něm ale nenašel žádné stopy,“ uvádí Kulik. Především zde chybí kráter. Jak to vysvětlit?
Fragmenty neznámého objektu
Stromy jsou na místě nehody popadané směrem do centra výbuchu. Les v centru s ohořelými stromy katastrofu jako zázrakem vydržel. To by mohlo znamenat, že cokoli zkázu způsobilo, vybuchlo ještě nad zemí.
Kulik podniká do oblasti několik dalších výprav, ale tajemství tunguzské události nikdy neodhalí. Na jeho práci později navazují mnozí další badatelé.
V květnu 2013 ruský vědec Andrej Zlobin prohlásí, že se mu povedlo v oblasti najít fragmenty neznámého objektu, který prý katastrofu způsobil. Ozývají se ale skeptici.
Údajně totiž nelze vyloučit, že kameny, jež Zlobin našel, sice skutečně pocházejí z vesmíru, ale s tunguzským tělesem nemají nic společného…
Nepovedený pokus?
Za tunguzskou událostí prý stojí srbský vynálezce Nikola Tesla, který počátkem 20. století pracoval na možnosti přenosu elektrické energie na dálku. Jeden z jeho pokusů se údajně příliš nepovedl. Způsobil právě on záhadnou katastrofu?
„Tesla sice od roku 1902 budoval v USA mohutnou telekomunikační bezdrátovou stanici, tzv. Teslovu věž , ale pro nedostatek financí byla ještě nefunkční stavba v roce 1905 zastavena,“ oponuje Český klub skeptiků Sisyfos.
K žádnému pokusu prý nedošlo, věž nevybuchla a byla demolována v roce 1917. „Kromě toho Tesla ani zdaleka neměl v tehdejší době k dispozici takovou energii, která by byla řádově srovnatelná s energií tunguzského výbuchu,“ uvádí Sisyfos.