19. září 1936: V honosném sídle Raynham Hall v britském Norfolku pořídí fotograf magazínu Country Life Hubert Provand asi nejznámější snímek ducha všech dob.
Domů     Utopická teleportace: Budeme moci přemisťovat předměty na dálku?
Utopická teleportace: Budeme moci přemisťovat předměty na dálku?
od 29.8.2024
2.9tis
Jsme teleportaci na dosah nebo jsme stále ještě úplně na začátku, a potřebujeme nějaký velký objev?
285
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

S dálkovým přenosem předmětů, či dokonce lidí z jednoho místa na jiné zatím pracují jen sci-fi scénáře. Dnešní vědě však teleportace není neznámá. V roce 2012 se úspěšně podaří teleportovat kus hmoty na vzdálenost 150 metrů!

Možná, že se malými krůčky blížíme k fantastické budoucnosti. Dočkáme se někdy revolučního způsobu cestování, nebo jsou tyto představy pouhou utopií?

Jsme teleportaci na dosah nebo jsme stále ještě úplně na začátku, a potřebujeme nějaký velký objev? Po prvních pokusech s teleportací údajně někteří lidé zmizí nebo jim chybí části těla. Kolik lidí se bude muset obětovat než budeme umět teleportaci používat? Vědci zatím dokáží přenášet menší objekty, nejde však o skutečný přenos, ale pouze o kopírování! Čeká nás v budoucnu snadné cestování pomocí teleportace nebo se nikdy nic takového používat nebude?

Moderní věda již několik let usilovně pracuje na tom, aby se teleportace stala běžnou realitou našich životů. Ačkoli se to možná zdá neuvěřitelné, první úspěch proběhne již v roce 1997, kdy se úspěšně podaří přesunout mikroskopické částečky.

V roce 2006 pak dánští vědci provedou pokrokový experiment, při němž přemístí objekt tak velký, že je viditelný pouhým okem. A jsou úspěšní! Koncem roku 2012 pokus vylepšují odborníci v Číně. Kam až tento pokrok dospěje?

Po prvních pokusech s teleportací údajně někteří lidé zmizí nebo jim chybí části těla. Kolik lidí se bude muset obětovat než budeme umět teleportaci používat?
Po prvních pokusech s teleportací údajně někteří lidé zmizí nebo jim chybí části těla. Kolik lidí se bude muset obětovat než budeme umět teleportaci používat?

Filadelfský experiment

K první známé teleportaci dochází roku 1943 v americké Pensylvánii. Pokus má za cíl zneviditelnění torpédoborce USS Eldridge.

Kolem lodi je vytvořeno silné elektromagnetické pole, čímž má dojít k ohnutí světelných paprsků podél objektu tak, že ho následně nebude možné lidským okem spatřit. Při prvním pokusu 22. července se taková věc prý skutečně podaří a plavidlo téměř úplně mizí.

O několik měsíců později je experiment zopakován a stane se něco, co překvapí i samotné vědce. Dne 28. října torpédoborec USS Eldridge před očima přihlížejících mizí v záblesku modrého světla a teleportuje se do 320 km vzdáleného Norfolku ve Virginii.

Zde je údajně spatřen námořníky z nepřátelských lodí a po několika vteřinách se přenese zpět do Pensylvánie. Výsledek je však tragický. Někteří členové posádky teleportované lodi mizí neznámo kam, jiným najednou chybí části těl.

Pokud by se potvrdilo, že filadelfský experiment proběhl, šlo by o historicky první případ vědecky řízené teleportace. Ovšem americké námořnictvo popírá, že by někdy k takové události došlo. Zamlčují snad odpovědné osoby šokující pravdu?

Vědci zatím dokáží přenášet menší objekty, nejde však o skutečný přenos, ale pouze o kopírování!
Vědci zatím dokáží přenášet menší objekty, nejde však o skutečný přenos, ale pouze o kopírování!

Teleportace hmotných objektů je realitou!

Skutečný zlom nastává v roce 2004, kdy si věda přestává pohrávat s nehmotnými částečkami a soustředí se na pevná tělesa. Američtí i japonští vědci pomocí dvou různých technik přenášejí atom rubidia (stříbrolesklý kov).

Ještě dál pak zacházejí v Číně, kde přibližně 100 milionů atomů rubidia o rozměru jednoho milimetru vědci přenesou na vzdálenost 150 metrů! K teleportaci tak, jak si jí představujeme, ale mají známé metody ještě daleko.

K přenosu je zatím zapotřebí dvou základních částic, z nichž první slouží jako vysílač a druhá jako přijímač. Cílový objekt je pouze rekonstruován na základě své původní předlohy.

Ve skutečnosti se totiž nepřenášejí objekty jako takové, ale jen komplexní informace představující veškeré vlastnosti originálu. Jakkoliv bude výsledný předmět k nerozeznání od původního, bude jeho pouhou kopií.

Kopií, která není vytvořena z totožných atomů jako předloha (ta se přece stále nachází ve výchozím bodě), nýbrž z atomů stejného druhu a stejných vlastností. Skutečná teleportace tak prozatím zůstává jen snovou představou. Dočkáme se někdy vynálezu, který bude schopen přenést a znovu složit originál?

Čeká nás v budoucnu snadné cestování pomocí teleportace nebo se nikdy nic takového používat nebude?
Čeká nás v budoucnu snadné cestování pomocí teleportace nebo se nikdy nic takového používat nebude?

Teleportace už před stovkami let?

Vykročíme-li mimo laboratorní podmínky a zapátráme v kronikách, zjistíme, že případů nevysvětlitelné teleportace jsou dějiny plné! K jednomu z nejpozoruhodnějších případů má dojít 25. října 1593 v Mexico City, kde se znenadání objevuje neznámý voják.

Je zadržen a předveden k soudu. Při výslechu tvrdí, že stál na stráži před palácem filipínského guvernéra v Manile, který byl předchozí noci zavražděn. Nemá přitom nejmenší tušení, jak se najednou ocitl na místě vzdáleném devět tisíc mil.

Jeho historce pochopitelně nikdo nevěří. Po dvou měsících od události připlouvá do Mexika loď z Filipín a její kapitán potvrzuje pravdivost vojákových informací.

Je zřejmé, že takovou rychlostí se z tisíce kilometrů vzdáleného místa nemohl voják s čerstvými informacemi dostat přirozenou cestou. Případů spontánní teleportace je popsána celá řada, jejich vysvětlení ale chybí.

Hypotézy nejčastěji pracují s únosy UFO či časoprostorovými trhlinami. Spočívá tajemství lidské teleportace právě kdesi v hloubi těchto příhod?

Foto: Pixabay
Lokalita:
Související články
od 17.9.2024 2.3tis
Dlouhou dobu zastávali archeologové názor, že Egypťané osvětlovali své monumentální stavby pomocí zrcadel. Praktické pokusy však ukazují, že tato technologie by nestačila…     A v úvahu nepřichází ani voskové svíce, protože podzemní hrobky nenesou stopy po kouři. Dánský inženýr Tons Brunés uvádí: „Nalezli jsme obrazy, které podle nás symbo
od 14.9.2024 3.4tis
Italský profesor a psychiatr Bruno Sammaciccio (†2003) popisuje podivné setkání, které mu zcela změnilo život. V roce 1956 prý spolu se svými přáteli potkává dvě bytosti, z nichž jedna měří skoro 2,5 metru, zatímco druhá nedosahuje výšky ani jednoho metru.    Ve svých pamětech píše: „Byli jsme vzati na obrovskou podzemní základnu, kde bylo mnoho t
od 13.9.2024 3.0tis
Snové halucinace během spánkové paralýzy. Tak si mimozemské únosy vysvětlují psychologové. Jenže s tím, že by se všechno dělo jenom v jejich hlavách, nesouhlasí údajné oběti těchto incidentů. Těch navíc v posledních letech stále rychleji přibývá. Může za to rostoucí výskyt psychických obtíží v populaci? Nebo je za vším skutečně vyšší mimozemská aktivita?
od 11.9.2024 3.3tis
Armády, zejména ty světových mocností, většinu vzdušných setkání popírají. A pokud ne, alespoň se je pokouší shodit nebo předhazují vysvětlení, jimž se zdravý rozum zdráhá uvěřit. Jedním z těch oblíbených jsou meteorologické balony, které posloužily například jako objasnění roswellského incidentu.     „K zpozorování dojde velmi často při j
od 10.9.2024 3.5tis
Naše předky považujeme často za primitivy. Přesto existuje mnoho starověkých artefaktů a zmínek o nich, které svědčí o pravém opaku! Vybrali jsme pro vás některé z nich! Jemná práce šperkaře vyžaduje šikovnost, vytrvalost, chytrost a rozsáhlé znalosti. Řemeslník bere do ruky stříbrnou ozdobu a pak na šperk pomocí jednoduchého elektrického monočlánku nanáší tenkou vrstvu, která vytvoří pro laika
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Smrt Rudolpha Valentina rozpoutala davové šílenství
historyplus.cz
Smrt Rudolpha Valentina rozpoutala davové šílenství
Stotisícový dav se snaží prolomit policejní kordon před budovou, létají kameny a tříští se sklo. Fanynky klesají k zemi v mdlobách. Jejich idol už je ale přivítat ke dveřím nikdy nepřijde. Uhrančivé temné oči, exotický vzhled a neodolatelný šarm. To jsou vlastnosti, které musí mít filmový milovník. A americký herec italského původu Rudolph Valentino (1895–1926) je pro
Bratislava: Město, kde neexistují hranice mezi historií a současností
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde neexistují hranice mezi historií a současností
Bratislava je pro nás nejbližší zahraniční metropolí a mnozí z nás ji jistě už nejednou navštívili. Pokud by však turisté měli odpovědět na otázku, zda Bratislava opravdu dobře znají, jen málokdo by si troufl přisvědčit. Vždyť v Bratislavě je pořád co objevovat. Snad na žádné siluetě Bratislavy nemůže chybět její nejvýraznější dominanta – Bratislavský hrad. Na ostrohu
Inspirativní prostor pro učení i hry
rezidenceonline.cz
Inspirativní prostor pro učení i hry
Vytvoření místa vhodného pro děti školního a studentského věku je klíčové pro podporu jejich růstu a osobního rozvoje. Správně zařízený pokoj pak nabízí vše, co je nezbytné pro tuto důležitou životní etapu. Výběr vybavení vyžaduje promyšlený přístup s důrazem na ergonomii, multifunkčnost, osobní styl i moderní technologie, jehož cílem je vytvoření komfortního stylového prostředí pro
Temné síly nám uzavřely vchod
skutecnepribehy.cz
Temné síly nám uzavřely vchod
S přítelem jsme se vydali do hor, když se spustil prudký liják. Poblíž byla jeskyně a tak nás napadlo, že se tam na chvíli schováme. Na odlehlém místě jsme se s přítelem Tomášem dostali do nebezpečné děsivé pasti. Během jedné naší dovolené jsme vstoupili na místa, která v sobě ukrývala tajemnou hrozbu. Chybělo málo a už bychom
Tomatová polévka s rýží
tisicereceptu.cz
Tomatová polévka s rýží
Hustá a lahodná rajčatová polévka se zelím a rýží provoní celou kuchyni. Suroviny na 4 porce 1 plechovka loupaných rajčat ¼ hlávky bílého zelí 1 cibule 1 hrst rýže 3 stroužky česneku olivov
Užívejte si opálení co nejdéle
nejsemsama.cz
Užívejte si opálení co nejdéle
Podařilo se vám velmi pracně na sluníčku nachytat vytoužený bronz? Pak vám poradíme, jak si jej zachovat. Když se o pokožku nebudete starat správně, do dvou týdnů bude ta krásná letní barva pryč. Stačí ale několik jednoduchých kroků, a můžete si ji užívat třeba až do zimy. Začněte už ve sprše Péče o opálenou pokožku začíná už při
Patří křičící mumie vrahovi faraona?
epochalnisvet.cz
Patří křičící mumie vrahovi faraona?
Francouzský egyptolog Gaston Maspero na konci června 1886 učiní šokující objev. V údolí Dér el-Bahrí nalezne záhadnou mumii. Má svázané ruce a nohy a ve tváři děsivý škleb. Kvůli němu se pro ostatky vžije označení „křičící mumie“.   Lékaři se připravují na pitvu záhadné mumie. Ta je neobvyklá i díky dalším detailům. Není totiž nabalzamovaná
ALO diamonds: Podzim v zářivých barvách drahokamů
iluxus.cz
ALO diamonds: Podzim v zářivých barvách drahokamů
Kdy jindy se ozdobit barevnými drahokamy zasazenými do prstenů, náhrdelníků, náramků či náušnic než na podzim, kdy sama příroda kolem nás hýří hřejivými odstíny barev od žluté přes oranžovou, červenou
Živé vysílání násilí na Facebooku: Šokující případ ze Švédska
epochaplus.cz
Živé vysílání násilí na Facebooku: Šokující případ ze Švédska
V lednu 2017 se švédská Upsala stala dějištěm hrůzostrašného činu, který byl navíc živě přenášen na sociální síti. Tři mladíci brutálně napadli a sexuálně zneužili ženu, zatímco jejich činy sledovaly stovky diváků. Tento případ otřásl společností a vyvolal otázky o bezpečnosti na internetu a odpovědnosti sociálních sítí. Násilníci vysílají svou zvůli naživo Znásilnění v přímém
Jak vzniká produkce řeči?
21stoleti.cz
Jak vzniká produkce řeči?
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak funguje mechanismus naší řeči na psychologické úrovni? Jakým způsobem se stane například to, že svým přátelům řekneme o parádním zážitku z dovolené? Naše řeč je
Kdo je ve skutečnosti biologický otec Vodochodského?
nasehvezdy.cz
Kdo je ve skutečnosti biologický otec Vodochodského?
Celý život slýchá herec Vojtěch Vodochodský (30) ze seriálu Specialisté, že ani v nejmenším není podobný svému otci Ivanovi Vodochodskému (61) ze seriálu ZOO. Nebylo by tedy žádným překvapením, poku
Vybrat správné ponožky není jen tak
panidomu.cz
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz