S dálkovým přenosem předmětů, či dokonce lidí z jednoho místa na jiné zatím pracují jen sci-fi scénáře. Dnešní vědě však teleportace není neznámá. V roce 2012 se úspěšně podaří teleportovat kus hmoty na vzdálenost 150 metrů!
Možná, že se malými krůčky blížíme k fantastické budoucnosti. Dočkáme se někdy revolučního způsobu cestování, nebo jsou tyto představy pouhou utopií?
Moderní věda již několik let usilovně pracuje na tom, aby se teleportace stala běžnou realitou našich životů. Ačkoli se to možná zdá neuvěřitelné, první úspěch proběhne již v roce 1997, kdy se úspěšně podaří přesunout mikroskopické částečky.
V roce 2006 pak dánští vědci provedou pokrokový experiment, při němž přemístí objekt tak velký, že je viditelný pouhým okem. A jsou úspěšní! Koncem roku 2012 pokus vylepšují odborníci v Číně. Kam až tento pokrok dospěje?
Filadelfský experiment
K první známé teleportaci dochází roku 1943 v americké Pensylvánii. Pokus má za cíl zneviditelnění torpédoborce USS Eldridge.
Kolem lodi je vytvořeno silné elektromagnetické pole, čímž má dojít k ohnutí světelných paprsků podél objektu tak, že ho následně nebude možné lidským okem spatřit. Při prvním pokusu 22. července se taková věc prý skutečně podaří a plavidlo téměř úplně mizí.
O několik měsíců později je experiment zopakován a stane se něco, co překvapí i samotné vědce. Dne 28. října torpédoborec USS Eldridge před očima přihlížejících mizí v záblesku modrého světla a teleportuje se do 320 km vzdáleného Norfolku ve Virginii.
Zde je údajně spatřen námořníky z nepřátelských lodí a po několika vteřinách se přenese zpět do Pensylvánie. Výsledek je však tragický. Někteří členové posádky teleportované lodi mizí neznámo kam, jiným najednou chybí části těl.
Pokud by se potvrdilo, že filadelfský experiment proběhl, šlo by o historicky první případ vědecky řízené teleportace. Ovšem americké námořnictvo popírá, že by někdy k takové události došlo. Zamlčují snad odpovědné osoby šokující pravdu?
Teleportace hmotných objektů je realitou!
Skutečný zlom nastává v roce 2004, kdy si věda přestává pohrávat s nehmotnými částečkami a soustředí se na pevná tělesa. Američtí i japonští vědci pomocí dvou různých technik přenášejí atom rubidia (stříbrolesklý kov).
Ještě dál pak zacházejí v Číně, kde přibližně 100 milionů atomů rubidia o rozměru jednoho milimetru vědci přenesou na vzdálenost 150 metrů! K teleportaci tak, jak si jí představujeme, ale mají známé metody ještě daleko.
K přenosu je zatím zapotřebí dvou základních částic, z nichž první slouží jako vysílač a druhá jako přijímač. Cílový objekt je pouze rekonstruován na základě své původní předlohy.
Ve skutečnosti se totiž nepřenášejí objekty jako takové, ale jen komplexní informace představující veškeré vlastnosti originálu. Jakkoliv bude výsledný předmět k nerozeznání od původního, bude jeho pouhou kopií.
Kopií, která není vytvořena z totožných atomů jako předloha (ta se přece stále nachází ve výchozím bodě), nýbrž z atomů stejného druhu a stejných vlastností. Skutečná teleportace tak prozatím zůstává jen snovou představou. Dočkáme se někdy vynálezu, který bude schopen přenést a znovu složit originál?
Teleportace už před stovkami let?
Vykročíme-li mimo laboratorní podmínky a zapátráme v kronikách, zjistíme, že případů nevysvětlitelné teleportace jsou dějiny plné! K jednomu z nejpozoruhodnějších případů má dojít 25. října 1593 v Mexico City, kde se znenadání objevuje neznámý voják.
Je zadržen a předveden k soudu. Při výslechu tvrdí, že stál na stráži před palácem filipínského guvernéra v Manile, který byl předchozí noci zavražděn. Nemá přitom nejmenší tušení, jak se najednou ocitl na místě vzdáleném devět tisíc mil.
Jeho historce pochopitelně nikdo nevěří. Po dvou měsících od události připlouvá do Mexika loď z Filipín a její kapitán potvrzuje pravdivost vojákových informací.
Je zřejmé, že takovou rychlostí se z tisíce kilometrů vzdáleného místa nemohl voják s čerstvými informacemi dostat přirozenou cestou. Případů spontánní teleportace je popsána celá řada, jejich vysvětlení ale chybí.
Hypotézy nejčastěji pracují s únosy UFO či časoprostorovými trhlinami. Spočívá tajemství lidské teleportace právě kdesi v hloubi těchto příhod?