1. července 1976: Po sérii rituálů exorcismu umírá Němka Anneliese Michel, dívka údajně posedlá šesticí démonů.
Domů     Rýzmburk u České Skalice. Zachytili zde lovci duchů paranormální jevy?
Rýzmburk u České Skalice. Zachytili zde lovci duchů paranormální jevy?
od 2.9.2024
2.6tis
Přístroje lovců duchů na Rýzmburku zachytily něco zvláštního, foto LuckyLouie / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
287
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Na skále nad slavným Babiččiným údolím u České Skalice se ukrývají pozůstatky prastarého hradu Rýzmburk. Zřícenina, ze které zbyly jen zbytky zdí, brána a historická sklepení.

A také pověst o místě, na kterém straší dávné přízraky a kam by se v noci nikdo neměl vydávat sám. Co je na těchto zkazkách pravdy?

Přístroje lovců duchů na Rýzmburku zachytily něco zvláštního, foto LuckyLouie / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Zřícenina hradu Rýzmburk, foto Ewwwa / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 V okolí zříceniny se má často zjevovat duch Boženy Němcové, foto Jan Vilímek / Creative Commons / Volné dílo

Zámek Ratibořice, Viktorčin splav nebo Staré bělidlo. Místa neodmyslitelně spjatá s dílem snad nejslavnější české spisovatelky Boženy Němcové (1820–1862) rozené Barbory Panklové.

Právě na těchto místech trávila malá Barunka své dětství, o kterém vypráví ve svém románu Babička. Málokdo však ví, že ve stínu těchto slavných lokalit stojí místo mnohem starší a s mnohem tajemnější pověstí.

Hrad Rýzmburk, ke kterému chodila budoucí spisovatelka na výlety, má stovky let dlouhou tradici plnou šlechtických jmen, krvavých incidentů a nejasných událostí.

A především právě s tímto hradem jsou spojené také příběhy o tajemných paranormálních jevech, které se dosud nepodařilo nikomu vysvětlit. Co přesně se v troskách kdysi majestátní pevnosti vlastně odehrává? A co se podařilo zjistit lovcům duchů, kteří vyrazili toto místo prozkoumat?

Krvavá minulost

Historie hradu sahá až do 13. století. Vlastnila ho pěkná řádka šlechticů, z nichž někteří ho postupně přeměnili na soběstačnou pevnost s mnoha komnatami, rozsáhlým sklepením a velikou oborou pod okny. Jenže pak přišlo 17. století a s ním i třicetiletá válka.

Během ní přišel na hrad oheň a smrt, a to hned několikrát. Nejprve Rýzmburk plení císařská vojska v roce 1634 a o sedm let později se do něj pouští plenící Švédové.

Právě v této době podle některých zvěstí na hradě ulpěla temná kletba související údajně s krví prolitou v jeho zdech. Mnozí lidé věří, že energie těchto hrůz zůstala připoutána ke zdem hradu, což ovlivnilo jeho budoucí osud.

Už na začátku 18. století si totiž hrad začínají rozebírat dělníci a kameny používají na stavbu moderního ratibořického zámku. Z Rýzmburku se stává ruina, ve které se prohání vítr a o které se začínají šeptat tajemné příběhy. Skutečně tam dodnes straší?

Zřícenina hradu Rýzmburk, foto Ewwwa / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Zřícenina hradu Rýzmburk, foto Ewwwa / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Zájem lovců duchů

Tajuplné zvuky, podivná vzdálená světla plující nad zemí, stíny míhající se na okraji zorného pole a mrazivý pocit cizí přítomnosti. I takové povídačky o nočních jevech na Rýzmburku kolují v okolních vesnicích a městech.

Nelze se tedy divit, že místo přitahuje nejrůznější lovce záhad a v poslední době také přímo paranormální vyšetřovatele. Naposledy se na tuto zříceninu vydal týmu lovců duchů z nedaleké Jaroměře.

„Zabýváme se lidskými entitami a strašením, které může zažívat kdokoliv i doma.

Na Rýzmburk jsme se vydali kvůli tomu, že je to zřícenina hradu a odehrálo se tu nespočet životních událostí,“ uvedl člen týmu Lukáš Kejzlar s tím, že dlouholetá a bohatá historie, během které se na hradě umíralo, může usnadnit kontakt s nějakou nadpřirozenou entitou. Stalo se tak během jejich výpravy?

V okolí zříceniny se má často zjevovat duch Boženy Němcové, foto Jan Vilímek / Creative Commons / Volné dílo
V okolí zříceniny se má často zjevovat duch Boženy Němcové, foto Jan Vilímek / Creative Commons / Volné dílo

Zachytili aktivitu

Na Rýzmburk se jaroměřští paranormální vyšetřovatelé vydali řádně vybaveni. S sebou si nesli termální kameru nebo speciální nahrávací zařízení na pořizování tzv.

EVP nahrávek (elektronický záznam hlasu – pozn. redakce), a zúčastnil se dokonce i novinářský štáb. A podle všeho se to vyplatilo.

Badatelům, kteří na zřícenině středověkého hradu strávili více než dvě hodiny, se údajně podařilo získat hned několik zvukových, tajemně působících zvukových nahrávek.

A i když nikdo z nich nezaznamenal žádný útok a termální kamera neukázala žádnou entitu, další přístroje prý naznačují, že se na Rýzmburku skutečně odehrává něco tajemného.

„Několikrát nám tu reagoval i přístroj K2, který měří elektromagnetické pole,“ řekl novinářům Lukáš Kejzlar. Mohou se tam opravdu projevovat duše těch, kteří zemřeli při válečném běsnění 17. století?

Foto: CC
Související články
od 30.6.2025 1.6tis
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním silám se ale lze bránit. Jak se tyto energie dají eliminovat? O místech, kde se odehrávají četné paranormální jevy, se to říká s železnou
od 30.6.2025 2.4tis
Sibiřské jezero Bajkal je centrem řady nevysvětlitelných úkazů a mrazivých svědectví. Z jeho hladiny mizí plavidla, pod hladinou se naopak objevují záhadná světla a nad ní krouží neznámé létající objekty. Co za tajemnými úkazy stojí? Je Bajkal skutečně branou do pekla, jak někteří místní tvrdí? V jižní části východní Sibiře, na rozhra
od 28.6.2025 3.3tis
Ve filmu V zajetí démonů se prokletá panenka Annabelle nachází ve sklepě slavné dvojice démonologů Warrenových. Je zamčená v prosklené skříňce, která má okolní svět ochránit před neuvěřitelně silnými a velice nebezpečnými silami, které se v ní usadily. Jaký je ale její skutečný příběh?     Označována je za nejnebezpečnější objekt, s jakým
od 27.6.2025 3.1tis
Ve městě Avon v americkém státě Indiana byl v roce 1850 vystavěn železniční most. Několik let po dokončení stavby místní přicházejí se zprávami, že na mostě slýchají sténaní a výkřiky. Hlas zcela jistě patří muži. Z jednoho pilíře údajně také vycházejí zvuky, jako by na něj někdo zevnitř bušil, a později se přidává ještě zjevení mužské postavy, kterou je
od 26.6.2025 2.8tis
Patrně nejznámější českou Bílou paní je Perchta z Rožmberka (1429–1476), která se údajně zjevuje na zámku Český Krumlov. Tato šlechtična byla v 15. století provdána za bohatého pána, se kterým nikdy nebyla šťastná. Manželství s ním prý bylo hotové peklo! Spokojenost měla najít po mužově smrti, kdy život zasvětila pomáhání chudým a nemocným. A její poslání
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz